چشم امرون

چشم الکترونیک امرون

در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر در مورد چشم الکترونیک امرون پاسخ دهیم:

ــ چشم الکترونیک امرون چیست؟
ــ چشم الکترونیک امرون چه کاربردهایی دارد؟
ــ چشم الکترونیک امرون به چند نوع تقسیم می‌شود و هر یک چه ویژگی دارند؟

با ما همراه باشید و اطلاعات کاربردی در رابطه با سنسور چشم الکترونیک امرون به دست آورید.

سنسور فتوالکتریک (چشم الکترونیک امرون) چیست؟

چشم الکترونیک به دستگاهی گفته می‌شود که:نسبت به تغییرات مرئی یا نامرئی از خود عکس‌العمل نشان می‌دهد. هر روزه در تکنولوژی اختراعات و ابداعات قدیمی جای خود را به ابداعات جدید می‌دهند.

در حال حاضر، چشم الکترونیک توانسته در جهان طرفداران زیادی را به دست آورد. اینکه در کشوری کارخانه چشم الکترونیک وجود داشته باشد، در کسب درآمد آن کشور تأثیر زیادی خواهد داشت.همانطور که گفته شد، این دستگاه به کنترل حرکت و جابجایی صورت گرفته در اشیاء و افراد می‌پردازد و این کار را به وسیله‌ی نور انجام می‌دهد.

در صورتی که فرد یا جسمی از مقابل چشم الکترونیک عبور کند، نوری که به دستگاه تابیده می شود کاهش پیدا می‌کند و شاهد عکس العمل دستگاه چشم الکترونیک خواهیم بود.

کاربرد چشم الکترونیک امرون

چشم الکترونیک امرون از معروف‌ترین تیپ چشم الکترونیک محسوب می‌شود و در صنعت از آن استفاده‌ی زیادی می‌شود.

در ادامه به معرفی برخی از کاربردهای چشم الکترونیک امرون خواهیم پرداخت.

ــ در جاده‌ها و ترافیک به عنوان ابزار کنترلی می‌توان از آن‌ها بهره برد.
ــ در پزشکی استفاده‌ی زیادی از چشم الکترونیک می‌شود.
ــ چشم الکترونیک قابلیت استفاده در دوربین‌های عکاسی دیجیتال و دوربین‌های فیلمبرداری را دارد.
ـــ در برخی از اسباب بازی‌ها از چشم الکترونیک بهره برده می‌شود.
ــ به منظور باز و بسته نمودن درب منازل، می توان از چشم الکترونیک استفاده کرد.
ــ در صنایع نظامی و کنترلی به وفور چشم الکترونیک کاربرد دارد.
ــ پنکه‌های الکتریکی از چشم الکترونیک سود می‌برند.
و …

بهتر است بدانید این سنسور با نام‌های چشم الکترونیک امرون یا سنسور نوری ـ لیزری نیز شناخته می‌شود. چشم الکترونیک امرون قادر به تشخیص انواع سخت افزار در فاصله‌های دور و نزدیک می‌باشد.


کمپانی امرون که در ژاپن قرار گرفته است، ۳ دسته چشم الکترونیک امرون را تولید نموده است. این سه دسته چشم الکترونیک امرون عبارتند از:

۱ــ Diffuse Retro Reflective
۲ــ Trough Beam
۳ــ Reflective

چشم امرون

انواع فتوالکتریک امرون (چشم الکترونیک امرون):

:black_small_square:فتوالکتریک E3F2 امرون

فتوالکتریک E3F2 امرون، زیر شاخه‌هایی را در برمی‌گیرد و به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند پوشش فلزی یا پلاستیکی داشته باشند و قطر آن ۱۸m باشد.این سنسورها از درجه حفاظت IP67 و IP69K برخوردار می‌باشند و بهتر است بدانید که قطر کانکتور چشم الکترونیک امرون با مدل E3F2 به ۱۲M می‌باشد.

نصب فتوالکتریک E3F2 بدون دردسر می‌باشد و به این علت که از کیفیت و دقت بالایی برخوردار هستند می‌توانند کمک زیادی به شما در جهت رفع نیازها نمایند.با توجه به نیازی که افراد دارند، می‌توانند از تیپ‌های مختلف چشم الکترونیک امرون با مدل E3F2 استفاده نمایند.

چشم E3F2 در تیپ‌های گوناگونی که شامل موارد زیر می‌شوند، تولید شده است:

۱ــ یک طرفه Diffuse Reflective
۲ــ دو طرفه Trough Beam
۳ــ آینه دار Retro Reflective

در ادامه شما را با تیپ‌های مختلف چشم الکترونیک امرون با مدل E3F2 آشنا خواهیم ساخت.

ــ فتوالکتریک E3F2-DS1 امرون:


این فتوالکتریک امرون به صورت یک طرفه Diffuse reflective می‌باشد.
ماکسیمم فاصله‌ی تشخیص این تیپ به ۱۰ سانتی متر می‌رسد و از LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری استفاده می‌نماید.

ــ فتوالکتریک E3F2-DS3 امرون:


در رابطه با کارکرد و ماکسیمم فاصله تشخیص در فتوالکتریک E3F2-DS3 باید گفت که دارای کارکرد یک طرفه Diffuse reflective است و ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۳۰ سانتی متر می‌رسد. همچنین LED مادون قرمز به عنوان منبع نور فتوالکتریک E3F2-DS3 امرون شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3F2-R2 امرون:


این تیپ از چشم الکترونیک امرون، دارای کارکرد آینه دار Retro reflective می‌باشد و ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۲ متر می‌رسد. همچنین منبع نوری آن LED مادون قرمز است.

ــ فتوالکتریک ESF2-R4 امرون:


فتوالکتریک ESF2-R4 دارای کارکرد آینه دار Retro reflective می‌باشد و ماکسیمم فاصله تشخیص آن ۴ متر می‌باشد. LED قرمز به عنوان منبع نوری فتوالکتریک ESF2-R4 شناخته می‌شود.:black_small_square:فتوالکتریک E3FA امرون

این مدل از چشم الکترونیک امرون را می‌توان در گروه سنسورهای سیلندری یا استوانه‌ای اقتصادی امرون جای داد. این سنسورها دارای انواع گوناگونی هستند. پوشش آن‌ها از پلاستیک یا فلز می‌باشد. اگر بخواهیم قیمت فتوالکتریک E3FA را با فتوالکتریک E3F2 مقایسه کنیم، باید گفت:

این سنسورها از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشند. امکان به کار گیری این سنسورها در ولتاژهای ۱۰ تا ۳۰ ولت DC وجود دارد و قطر چشم‌های الکترونیکی آن‌ها ۱۸m می‌باشد. در رابطه با قطر کانکتور چشم‌های الکترونیکی این سنسورها باید گفت که قطر آن‌ها ۱۲m است.

ــ فتوالکتریک E3FA-DP22 امرون:


فتوالکتریک E3FA-DP22 دارای کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective می‌باشد. ماکسیمم فاصله تشخیص در این سنسور، ۳۰cm است و همانند تیپ‌های بالا از منبع نوری LED مادون قرمز استفاده می‌کند.

ــ فتوالکتریک E3FA-DP21 امرون:


این سنسور از کارکرد یک طرفه برخوردار می‌باشد. فتوالکتریک E3FA-DP21 دارای ماکسیمم فاصله تشخیص ۱۰cm است. LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری این سنسور شناخته می‌شود.

 فتوالکتریک E3G مکعبی امرون

در طراحی این سنسورها از کاور پلاستیکی استفاده شده است و پلاستیک سخت جنس بدنه‌ی این سنسورها را تشکیل داده است. از این سنسورها در ولتاژهای ۱۰ تا ۳۰ ولت DC میتوان بهره برد.


چشم‌های الکترونیک E3G دارای قطر کانکتور به اندازه‌ی ۱۲m می‌باشند و نصب آن‌ها در زمان کوتاهی صورت می‌گیرد.

فتوالکتریک‌های E3G دارای تیپ‌های گوناگونی هستند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

ــ فتوالکتریک E3G-D امرون:


این تیپ از چشم الکترونیک امرون، دارای کارکرد یک طرفه می‌باشد.
در رابطه با ماکسیمم فاصله تشخیص در این سنسور باید گفت که اشیاء و اجسام را تا فاصله‌ی ۲m می‌توانند تشخیص دهند. در این سنسورها LED قرمز و LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری شناخته می‌شوند.

ــ فتوالکتریک E3G-R امرون:


فتوالکتریک E3G-R از کارکرد آینه‌دار Retro Reflective برخوردار هستند. این سنسورها می‌توانند اجسام و اشیاء را از فاصله‌ی ۱۰m تشخیص دهند. در رابطه با منبع نوری این سنسورها باید گفت که LED قرمز و LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری این سنسورها شناخته می‌شوند.

:black_small_square:فتوالکتریک E3JK مکعبی امرون:

سنسورهای فتوالکتریک E3JK امرون در ایران با اسقبال زیادی روبه رو شده‌اند. دلیل محبوبیت این سنسورها کیفیت و دقت بالایی می‌باشد که در آن‌ها وجود دارد. به این سنسورها چشم ۴ متری امرون (E3JK-R4M1) نیز گفته می‌شود.

به منظور طراحی بدنه‌ی این سنسورها از پلاستیک سخت بهره برده شده است. این سنسورها از ضریب درجه حفاظت IP64 برخوردار می‌باشند. یکی دیگر از ویژگی‌ها چشم الکترونیک امرون با مدل E3JK این است که امکان بهره‌گیری از خروجی رله در آن‌ها وجود دارد. همچنین این سنسورها عمر بالایی دارند. فتوالکتریکE3JK دارای تیپ‌های گوناگونی می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ــ فتوالکتریک E3JK-5M امرون:

این تیپ دارای کارکرد دو طرفه Trough beam می‌باشد و توانایی تشخیص اشیاء تا فاصله‌ی ۵m را دارد. LED مادون قرمز، منبع نوری این سنسور را تشکیل می‌دهد.

ــ فتوالکتریک E3JK-R2M امرون:

کارکرد این سنسور به صورت آینه‌دار Retro Reflective است و اجسام را می‌تواند تا فاصله‌ی ۲.۵m مورد تشخیص قرار دهد. LED قرمز به عنوان منبع نوری این تیپ از چشم الکترونیک امرون به کار برده می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3JK-R4M امرون:

این تیپ از چشم الکترونیک امرون از کارکرد آینه دار Retro Reflective برخوردار می‌باشد. همچنین توانایی تشخیص اجسام و اشیاء تا فاصله‌ی ۴m را دارد و از LED قرمز به عنوان منبع نوری استفاده می‌نماید.

ــ فتوالکتریک E3JK-DS30M امرون:

این تیپ از چشم الکترونیک امرون از کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective پیروی می‌کند. ماکسیمم فاصله تشخیص در این دسته از سنسورها ۳۰cm می‌باشد و از LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری استفاده می‌کنند.:black_small_square:فتوالکتریک E3JK اقتصادی امرون

فتوالکتریک E3JK امرون، سری به روز شده‌ی چشم‌های امرون محسوب می‌شود. کمپانی امرون پس از این که به تولید این نمونه از چشم‌های امرون پرداخت، نمونه‌های قدیمی را از خط تولید خارج کرد.


فتوالکتریک E3JK دارای تیپ‌های گوناگونی می‌باشد و شامل یک طرفه Diffuse Reflective، دو طرفهTrough Beam و آینه‌دار Retro Reflective می‌باشد. افراد با توجه به نیازهایی که دارند می‌توانند تیپ متناسب را انتخاب نمایند.


در طراحی این تیپ از چشم الکترونیک امرون از پلاستیک سخت استفاده شده است. امکان استفاده از این سنسورها در ولتاژهای ۱۲ تا ۲۴۰ ولت DC و ۲۴ تا ۲۴۰ ولت AC وجود دارد و در این حال، نیازی به استفاده از منبع تغذیه نیست.


ابعاد مناسبی که این سنسورها دارند سبب شده طرفداران زیادی به دست آورند. فتوالکتریک E3JK از ضریب درجه حفاظت IP64 برخوردار می‌باشد. این سنسورها دارای خروجی رله هستند و عمر بالایی دارند.

فتوالکتریک E3JK امرون تیپ‌های گوناگونی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

ــ فتوالکتریک E3JK-RR11 امرون:کارکرد فتوالکتریک E3JK-RR11 به صورت آینه‌دار Retro Reflective می‌باشد. این سنسور از ماکسیمم فاصله تشخیص ۷m برخوردار است و LED قرمز به عنوان منبع نوری آن شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3JK-DR11 امرون:فتوالکتریک E3JK-DR11 امرون، کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective دارد. همچنین توانایی تشخیص اجسام و اشیاء تا فاصله‌ی ۲.۵ m را دارد و LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری این سنسور شناخته می‌شود.

فتوالکتریک E3S مکعبی امرون:

در طراحی فتوالکتریک E3S از کاور Zinc Die Cast استفاده شده است. فتوالکتریک E3S در ولتاژهای ۱۰ تا ۳۰ ولت DC قابل استفاده می‌باشد. این مدل از چشم الکترونیک امرون از درجه حفاظت IP67 برخوردار است و قطر کانکتور آن ۱۲m می‌باشد.
این سنسورها به علت کاوری که دارند، می‌توانند در برابر آب، روغن و .. از خود مقاومت نشان دهند.

فتوالکتریک E3S مکعبی امرون، تیپ‌های گوناگونی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ــ فتوالکتریک E3S-CD امرون:

فتوالکتریک E3S-CD از کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective برخوردار می‌باشد. در رابطه با ماکسیمم فاصله تشخیص در این سنسور باید گفت که امکان نشخیص اجسام و اشیاء تا فاصله ۲ متر را دارد. منبع نوری این سنسور، LED مادون قرمز است.

ــ فتوالکتریک E3S-CR امرون:

این سنسور از کارکرد آینه‌دار Retro Reflective برخوردار است. همچنین توانایی تشخیص اجسام تا فاصله ۳ متر را دارد. LED قرمز به عنوان منبع نوری فتوالکتریک E3S-CR شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3S-CT امرون:

فتوالکتریک E3S-CT امرون، کارکرد دو طرفه دارد. ماکسیمم فاصله تشخیص در آن، ۳۰m می‌باشد و همانند تیپ‌های قبلی از LED مادون قرمز استفاده می‌کند.

چشم امرون

فتوالکتریک E3Z مکعبی امرون:

در طراحی فتوالکتریک E3Z امرون، از پلاستیک سخت بهره برده شده است. امکان به کار گیری این مدل از چشم الکترونیک امرون در ولتاژهای ۱۰ تا ۲۴ ولت DC وجود دارد. همچنین باید گفت که این چشم‌های الکترونیکی از ضریب درجه حفاظت IP67 و IP69K برخوردار می‌باشند. در نصب این فتوالکتریک هیچ گونه دردسری را تجربه نخواهید کرد.

در ادامه شما را با تیپ‌های فتوالکتریک E3Z امرون آشنا خواهیم کرد.ــ فتوالکتریک S3Z-D امرون:
فتوالکتریک E3Z-D امرون، دارای کارکرد یک طرفه می‌باشد و قادر به تشخیص اجسام تا فاصله ۱ متر است. بهتر است بدانید LED مادون قرمز و LED قرمز، منبع نوری این تیپ از چشم الکترونیک امرون را تشکیل می‌دهند.

 

ــ فتوالکتریک E3Z-R امرون:

در رابطه با کارکرد فتوالکتریک E3Z-R امرون باید گفت که از کارکرد آینه‌دار Retro Reflective برخوردار می‌باشد. ماکسیمم فاصله تشخیص در این سنسور، ۴ متر است و همانند تیپ بالا LED مادون قرمز و LED قرمز به عنوان منبع نوری آن شناخته می‌شوند.

ــ فتوالکتریک E3Z-T امرون:

این تیپ از چشم الکترونیک امرون از کارکرد دو طرفه بهره برده است و توانایی تشخیص اجسام تا فاصله‌ی ۱۵m را دارد. LED مادون قرمز و LED قرمز به عنوان منبع نوری آن عمل می‌کنند.

ــ فتوالکتریک ESZ-L امرون:

از کارکرد یک طرفه و ماکسیمم فاصله تشخیص ۹۰mm تشکیل شده است. LED قرمز به عنوان منبع نوری فتوالکتریک ESZ-L عمل می‌کند.

ــ فتوالکتریک E3Z-B امرون:

از کارکرد ۲ طرفه برخوردار می‌باشد. توانایی تشخیص اجسام تا فاصله‌ی ۲ منر را دارد. LED قرمز، منبع نوری فتوالکتریک E3Z-B را تشکیل می‌دهد.

ــ فتوالکتریک E3Z-G امرون:

دارای کارکرد ۲ طرفه می‌باشد. توانایی تشخیص اشیاء تا فاصله ۲۵mm را دارد و LED مادون قرمز، منبع نوری آن محسوب می‌شود.

ارتباط با ما

 

فتوالکتریک E3Z-Laser امرون:


فتوالکتریک E3Z-Laser، علاوه بر اینکه دارای کارکرد آینه دار می‌باشد، کارکرد دو طرفه نیز دارد.

منبع نوری این تیپ از چشم الکترونیکی امرون با نمونه‌های قبلی متفاوت است. نور لیزر مرئی کلاس۱ به عنوان منبع نوری آن شناخته می‌شود:black_small_square:فتوالکتریک E3JM مکعبی امرون

پوشش چشم الکترونیک امرون با مدل E3JM از پلاستیک می‌باشد و از این توانایی برخوردار است که میزان سنس را تنظیم نماید.این سنسور، دارای یک تایمر داخلی می‌باشد که سبب می‌شود نیازی به استفاده از دیگر تایمرها نداشته باشید.


در صورتی که چشم الکترونیک امرون با مدل E3JM در حالت مکانیکی باشد، دارای عمر ۵۰ میلیون بار و در صورتی که در حالت الکتریکی باشد از عمر مفید ۱۰۰ هزار بار برخوردار خواهد بود.


این سنسورها هنگام کار می‌توانند دمای ۲۵- تا ۵۵ درجه‌ی سانتیگراد را تحمل کنند و در صورتی که در حالت نگهداری باشند می‌توانند در دمای ۳۰- تا ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد کار کنند.

شکل

مکعب

روش سنجش

دو طرفه، مقابل هم ( فرستنده گیرنده )

فاصله دید

۱۵۰۰۰ میلی متر

روش تنظیم

تنظیم دستی

روش اتصال

کابل

طول کابل

۵ متر

نوع خروجی

PNP

حالت کاربری

Dark-ON، Light-ON

زمان پاسخ

۱ میلی ثانیه

مواد

PBT

عرض

۱۰.۸ میلی متر

ارتفاع

۳۱ میلی متر

عمق

۲۰ میلی متر

نوع نور

نور مادون قرمز

ولتاژ منبع تغذیه

۱۲ تا ۲۴ ولت

درجه حفاظت (IP)

IP67


یکی از ویژگی‌های مثبت این سنسورها این است که با به کارگیری آن‌ها در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد زیرا از تنظیمات و سیم‌بندی ساده‌ای برخوردار می‌باشند.

از این سنسور در زمینه‌های گوناگونی میتوان استفاده کرد که عبارتند از:
– در تشخیص کابین آسانسور موثر است.
ـ در تشخیص پالت برای خطوط محصولاتی که در که در زمینه‌ی کشاوری هستند به ما کمک می کند.
ـ قطعاتی که برای ماشین آلات تجاری استفاده می‌شوند را می‌تواند تشخیص دهد.
ـ و…

در ادامه به مدل‌های گوناگون فتوالکتریک E3JM امرون و برخی از ویژگی‌هایی که دارند اشاره خواهیم کرد.

ــ فتوالکتریک E3JM-DS70M4T-G امرون:

این سنسورها دارای کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective می‌باشند و ماکسیمم فاصله تشخیص آن‌ها به ۷۰۰mmمی رسد و از قابلیت تنظیم برخوردار است.

همچنین LED مادون قرمز، منبع نوری این سنسور را تشکیل می‌دهد.

ــ فتوالکتریک E3JM-DS70M4-G امرون:

از کارکرد یک طرفه برخوردار می‌باشند و فاصله‌ی ۷۰۰mm به عنوان ماکسیمم فاصله تشخیص آن‌ها شناخته می‌شود. البته این فاصله قابل تنظیم می‌باشد. منبع تغذیه این تیپ از سنسورها، LED مادون قرمز است.

ــ فتوالکتریک E3JM-R4M4-G امرون:

کارکرد این سنسور به صورت آینه دار Retro Reflective با MRS می‌باشد. ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۴ متر می‌رسد و LED قرمز به عنوان منبع نوری آن شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3JM-10M4T-GN امرون:

این سنسور دارای کارکرد دو طرفه Trough Beam می‌باشد و ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۱۰ متر می‌رسد. LED مادون قرمز، منبع نوری این سنسور است.

ــ فتوالکتریک E3JM-10M4-GN امرون:

کارکرد فتوالکتریک E3JM-10M4-GN به صورت دو طرفه می‌باشد. ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۱۰ متر می‌رسد و LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری این سنسور شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3JM-10M4-G امرون:

از کارکرد دو طرفه Trough Beam برخوردار است و ماکسیمم فاصله تشخیص آن ۱۰ متر است. LED مادون قرمز، منبع نوری این سنسور است.

 

در این مقاله، شما با انواع چشم الکترونیک امرون آشنا شدید. در ادامه به معرفی رفلکتور که با نام آینه‌ی فتوالکتریک شناخته می‌شود خواهیم پرداخت.

رفلکتور چشم امرون E39-R1S

رفلکتورهای امرون را می توان در سری‌هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم به کار برد:

E3JK , E3F2 , E3Z , E3FA , E3JM

البته نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که این آینه امرون برای چشم‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که کارکرد آن‌ها آینه دار می‌باشد.
یکی از رفلکتورهایی که از دقیق‌ترین آینه‌های چشم برخوردار است، رفلکتور E39-R1S می‌باشد.

 

راه های ارتباطی با ما

شماره های تماس:

 ۰۹۱۲۶۰۴۰۶۰۰      ۰۲۱-۳۳۹۱۲۰۴۴        ۰۲۱-۳۳۹۱۲۰۳۳

آدرس:

تهران – لاله زار جنوبی – پاساژ صنعت – طبقه همکف – پلاک۱۱

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *