کاربرد چشم امرون

منبع تغذیه امرون

در این مقاله قصد داریم به پرسش‌های مطرح شده زیر پاسخ دهیم:
ــ چشم الکترونیک چیست؟
ــ چشم الکترونیک به چند نوع تقسیم می‌شود؟
ــ هر یک از انواع چشم الکترونیک چه کاربردهایی دارند؟
ــ چه مدل‌هایی از چشم الکترونیک امرون در بازار عرضه شده است؟
ــ کاربرد چشم الکترونیک امرون چیست؟

چشم الکترونیک چیست؟


اجازه دهید قبل از اینکه شما را با کاربرد چشم الکترونیک امرون آشنا سازیم، تعریفی از چشم الکترونیک داشته باشیم.
چشم الکترونیک (Photoelectric Sensor)، ردیاب الکترونیکی می‌باشد که سبب تبدیل نور و یا تغییرهای موجود در نور به سیگنال‌های الکترونیکی می‌شود.
چشم الکترونیک با نام‌های فوتوالکتریک یا سنسور نوری نیز شناخته می‌شود.
چشم الکترونیک در گروه حس کننده‌های راه دور قرار گرفته است به این معنی که فاقد هر نوع تماس فیزیکی با کمیتی که قصد اندازه گیری آن را داریم، می‌باشد.
چگونگی عملکرد این سنسور به نحوه ارسال امواج مادون قرمز مدوله شده و همچنین چگونگی دریافت بازتابش این امواج، بستگی دارد.

انواع چشم الکترونیک


چشم الکترونیک را میتوان به ۳ دسته کلی تقسیم بندی نمود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:


۱) یک طرفه نوع بازتابنده
۲) یک طرفه رفلکتوری همراه با آینه
۳) دو طرفه یا مقابل هم

چشم الکترونیک یک طرفه نوع بازتابنده:


در این نوع از چشم الکترونیک، دو قسمت گیرنده و فرستنده کنار یک دیگر قرار گرفته‌اند.
نوری که به وسیله فرستنده ارسال می‌شود به طور مستقیم در محیط پخش می‌شود.

در صورتی که مانعی در مقابل آن قرار گیرد، سبب منعکس شدن نور می‌شود و در این حالت به وسیله گیرنده دریافت می‌شود و با تغییر وضعیت خروجی رو به رو خواهیم شد.
در این نوع از سنسور، هنگامی که قصد بیان فاصله سوئیچینگ را داشته باشیم، میتوان آن را بر اساس مقوای مات سفید که دارای سطح صاف است، تبیین نمود.

عملکرد چشم الکترونیک


همانطور که گفته شد، طریقه عملکرد چشم الکترونیک یک طرفه نوع بازتابنده به ارسال نور مدوله شده و دریافت بازتابش این نور از سطوح گوناگون بستگی دارد.
در چشم الکترونیک یک طرفه، نوری که به وسیله فرستنده مدوله می‌شود به طور مستقیم محیط را پوشش میدهد.
هنگامی که مانعی بر سر راه این نور قرار قرار گیرد، سبب انعکاس آن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می‌شود. اینکه با چه میزان از انعکاس روبه رو باشیم به عوامل گوناگونی مانند: حجم، زاویه مانع، رنگ و نوع سطح بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: نمایندگی امرن

این توضیح را با یک مثال توضیح می دهیم

به عنوان مثال هنگامی که سطح روشن و در عین حال صیقلی باشد، انعکاس بیشتری صورت می‌گیرد. در مقابل، هنگامی که سطح مد نظر دارای رنگ تیره و غیر صیقلی باشد، از شدت انعکاس کاسته خواهد شد. سپس نوری که به وسیله گیرنده چشم الکترونیک منعکس شده است دریافت می‌شود. اگر این نور از میزان مناسبی برخوردار باشد، تغییر وضعیت خروجی را به دنبال خواهد داشت.

تاثیر میزان نور مدوله شده

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که میران انعکاس نور مدوله شده، بر فاصله سوئیچینگ این نوع از چشم الکترونیک تأثیر می‌گذارد. بر این اساس، هنگامی که با سطح روشن و صیقلی روبه رو باشیم از فاصله دور می‌توان آن را تشخیص داد.


در این نوع از چشم الکترونیک از مقوای سفید که دارای سطحی صاف است برای بیان فاصله سوئیچینگ استفاده می‌شود. هنگامی که قصد بیان فاصله سوئیچینگ برای دیگر اجسام را داشته باشیم میتوان از ضریب تصحیح بهره گرفت.همانطور که گفته شد اینکه جسم مورد نظر چه رنگی داشته باشد در تشخیص آن تأثیر می‌گذارد. چشم الکترونیک یک طرفه در تشخیص لاستیک‌های سیاه، پلاستیک‌های مات سیاه و یا پارچه‌های تیره عملکرد درستی ندارد و به طور کلی باید گفت در این موارد نباید از چشم الکترونیک یک طرفه استفاده کرد. در تشخیص این اجسام بهتر است از چشم الکترونیک رفلکتوری و دو طرفه بهره برد.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها


از مزایای چشم الکترونیک یک طرفه میتوان به یک تکه بودن آن و صرفه‌جویی در هزینه‌ها اشاره کرد.
یکی دیگر از مزایایی که چشم الکترونیک یک طرفه دارد این است که هنگام نصب آن با مشکل خاصی روبه رو نخواهیم شد و به آسانی تنظیم می‌شود.
در مقابلِ مزایایی که این نوع از سنسور نوری دارد، معایبی را هم به همراه دارد. به عنوان مثال دارای برد کم می‌باشد. همچنین در تشخیص رنگ‌های خیلی سیاه یا خیلی سفید به درستی عمل نمی‌کند.
از دیگر معایب این نوع از چشم الکترونیک میتوان به دقت و اطمینان کمتر آن نسبت به سنسورهای آینه‌ای و دو طرفه اشاره کرد.

چشم الکترونیک یک طرفه رفلکتوری همراه با آینه:

کاربرد چشم الکترونیک امرون

در این نوع از چشم الکترونیک، نصب گیرنده و فرستنده در کنار یک دیگر و داخل یک کیس صورت می‌گیرد.
نوری که به وسیله فرستنده ارسال می‌شود در فضا انتشار پیدا می‌کند و هنگامی که به آینه (رفلکتور) برخورد کند به سوی گیرنده به طور مستقیم انعکاس می‌یابد. هنگامی که مانع در این مسیر وجود داشته باشد، در رسیدن نور به گیرنده مشکل به وجود خواهد آمد. در این هنگام وجود مانع توسط سنسور تشخیص داده خواهد شد.
اگر بخواهیم فاصله سوئیچینگ را در چشم الکترونیک رفلکتوری با چشم الکترونیک یک طرفه را مقایسه کنیم، باید گفت: سنسور نوری رفلکتوری از فاصله سوئیچینگ بیشتری برخوردار می‌باشد.
در مقابل، فاصله سوئیچینگ چشم الکترونیک رفلکتوری نسبت به چشم الکترونیک دو طرفه کمتر می‌باشد.
در اتوماسیون کارخانه به وفور از سنسور نوری آینه‌ای استفاده می‌شود.

چشم الکترونیک آینه‌ای دارای مزیت‌های زیادی می‌باشد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:
ــ چشم الکترونیک آینه‌ای دارای قدرت تشخیص بالایی می‌باشند.
ــ قیمت مناسبی که این نوع از چشم الکترونیک دارد، سبب فروش بالای آن شده است.
ــ از دیگر مزیت‌های این سنسورها میتوان به برد قابل تشخیصی که دارند اشاره کرد.

در ادامه به برخی از کاربردهایی که این سنسورها دارند اشاره خواهیم کرد:
ــ در نوار نقاله‌ها میتوان از سنسور نوری آینه‌ای بهره گرفت.
ــ در اتوماسیون کارخانجات نمیتوان اهمیت آن‌ها را انکار کرد.
ــ در تشخیص بطری‌های شفاف و خالی می‌توانند موثر باشند.
ــ در گیت‌ها و درهای ورودی میتوان آن‌ها را به کار برد.

چشم الکترونیک دو طرفه یا مقابل هم:


در چشم الکترونیک دو طرفه یا مقابل هم، گیرنده و فرستنده مقابل یک دیگر نصب می‌شوند. فرستنده به ارسال نور می‌پردازد و این نور در محیط منتشر می‌شود. سپس این نور توسط گیرنده دریافت خواهد شد. هنگامی که حضور مانع در این مسیر احساس شود، سنسور آن را تشخیص خواهد داد و تغییر وضعیت در خروجی سنسور به وجود خواهد آمد.
همانطور که گفته شد، چشم الکترونیک دوطرفه از بیشترین فاصله سوئیچینگ برخوردار می‌باشد. حتی گاهی فاصله سوئیچینگ این نوع از سنسور به ۱۰۰ متر می‌رسد.
این سنسورها هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نصب انعکاس دهنده مشکل باشد. همچنین هنگامی که برای تشخیص نیازمند دقت زیادی نیستیم میتوان از این نوع چشم الکترونیک بهره برد.
چشم الکترونیک دو طرفه دارای کاربردهای زیادی می‌باشد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:
ــ در اتوماسیون صنعتی در حوزه حمل میتوان از این نوع سنسور کمک گرفت.
ــ در صنعت تولید سرامیک میتوان از این نوع سنسور استفاده کرد (مواردی که با پرتوهای گسترده روبه رو هستیم).
ــ در پیشگیری از سوانح موثر هستند. به عنوان مثال میتوان چشم الکترونیک دو طرفه را در دو سمت درب برقی پارکینگ نصب کرد.

انواع چشم الکترونیک امرون:

در ادامه به معرفی برخی از انواع چشم الکترونیک امرون خواهیم پرداخت و شما را با کاربرد چشم الکتریک امرون آشنا خواهیم کرد.

فتوالکتریک E3JK مکعبی امرون:

  • سنسور فوتوالکتریک تمام ولتاژ با فاصله سنجش طولانی
  • نسل جدید خانواده E3JK با اندازه مربع عملکرد حسی و سهولت کار را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. این این محصول دارای مدل های برق ۲۴ تا ۲۴۰ VAC و همچنین مدل هایی با PNP هستند
  • LED قرمز با قدرت بالا و قابل رویت برای همه مدل ها که امکان تراز آسان و فاصله حسی طولانی را فراهم می کند
  • LED های نشانگر روشن که حتی در فواصل زیاد قابل مشاهده هستند
  • بهترین نسبت قیمت به ارزش
  • مدل های موجود با LED قرمز و LED مادون قرمز
کاربرد چشم الکترونیک امرون

سنسورهای فتوالکتریک E3JK امرون در ایران با اسقبال زیادی روبه رو شده‌اند. دلیل محبوبیت این سنسورها کیفیت و دقت بالایی می‌باشد که در آن‌ها وجود دارد. به این سنسورها چشم ۴ متری امرون (E3JK-R4M1) نیز گفته می‌شود.

به منظور طراحی بدنه‌ی این سنسورها از پلاستیک سخت بهره برده شده است. این سنسورها از ضریب درجه حفاظت IP64 برخوردار می‌باشند. یکی دیگر از ویژگی‌ها چشم الکترونیک امرون با مدل E3JK این است که امکان بهره‌گیری از خروجی رله در آن‌ها وجود دارد. همچنین این سنسورها عمر بالایی دارند.

فتوالکتریکE3JK دارای تیپ‌های گوناگونی می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

چشم الکترونیک امرون مدل E3JK یکی از محصولات جدید شرکت امرون می‌باشد.
این نوع از چشم الکترونیک امرون از منبع تغذیه داخلی برخوردار می‌باشد. همچنین دارای یک چراغ LED قرمز می‌باشد که سبب آشکار شدن نقاط می‌شود.
نشانگر بزرگ آن باعث می‌شود از فاصله دور بتوان آن را تشخیص داد.
همچنین اگر بخواهیم فاصله سنجش در این مدل از چشم الکترونیک امرون را با دیگر مدل‌های مرسوم مقایسه کنیم، باید گفت فاصله سنجش در این مدل ۸ برابر ببشتر است.

ــ فتوالکتریک E3JK-5M امرون:


این تیپ دارای کارکرد دو طرفه Trough beam می‌باشد و توانایی تشخیص اشیاء تا فاصله‌ی ۵m را دارد. LED مادون قرمز، منبع نوری این سنسور را تشکیل می‌دهد.

ــ فتوالکتریک E3JK-R2M امرون:


کارکرد این سنسور به صورت آینه‌دار Retro Reflective است و اجسام را می‌تواند تا فاصله‌ی ۲.۵m مورد تشخیص قرار دهد. LED قرمز به عنوان منبع نوری این تیپ از چشم الکترونیک امرون به کار برده می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3JK-R4M امرون:


این تیپ از چشم الکترونیک امرون از کارکرد آینه دار Retro Reflective برخوردار می‌باشد. همچنین توانایی تشخیص اجسام و اشیاء تا فاصله‌ی ۴m را دارد و از LED قرمز به عنوان منبع نوری استفاده می‌نماید.

ــ فتوالکتریک E3JK-DS30M امرون:


این تیپ از چشم الکترونیک امرون از کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective پیروی می‌کند. ماکسیمم فاصله تشخیص در این دسته از سنسورها ۳۰cm می‌باشد و از LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری استفاده می‌کنند.:black_small_square:فتوالکتریک E3JK اقتصادی امرون

فتوالکتریک E3JK امرون، سری به روز شده‌ی چشم‌های امرون محسوب می‌شود. کمپانی امرون پس از این که به تولید این نمونه از چشم‌های امرون پرداخت، نمونه‌های قدیمی را از خط تولید خارج کرد.


فتوالکتریک E3JK دارای تیپ‌های گوناگونی می‌باشد و شامل یک طرفه Diffuse Reflective، دو طرفهTrough Beam و آینه‌دار Retro Reflective می‌باشد. افراد با توجه به نیازهایی که دارند می‌توانند تیپ متناسب را انتخاب نمایند.


در طراحی این تیپ از چشم الکترونیک امرون از پلاستیک سخت استفاده شده است. امکان استفاده از این سنسورها در ولتاژهای ۱۲ تا ۲۴۰ ولت DC و ۲۴ تا ۲۴۰ ولت AC وجود دارد و در این حال، نیازی به استفاده از منبع تغذیه نیست.


ابعاد مناسبی که این سنسورها دارند سبب شده طرفداران زیادی به دست آورند. فتوالکتریک E3JK از ضریب درجه حفاظت IP64 برخوردار می‌باشد. این سنسورها دارای خروجی رله هستند و عمر بالایی دارند.

فتوالکتریک E3JK امرون تیپ‌های گوناگونی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ــ فتوالکتریک E3JK-RR11 امرون:


کارکرد فتوالکتریک E3JK-RR11 به صورت آینه‌دار Retro Reflective می‌باشد. این سنسور از ماکسیمم فاصله تشخیص ۷m برخوردار است و LED قرمز به عنوان منبع نوری آن شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3JK-DR11 امرون:


فتوالکتریک E3JK-DR11 امرون، کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective دارد. همچنین توانایی تشخیص اجسام و اشیاء تا فاصله‌ی ۲.۵ m را دارد و LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری این سنسور شناخته می‌شود.


.

چشم الکترونیک امرون مدل E3JM:

در ادامه به مدل‌های گوناگون فتوالکتریک E3JM امرون و برخی از ویژگی‌هایی که دارند اشاره خواهیم کرد.
این نوع از چشم الکترونیک امرون از قابلیت ولتاژ چندگانه برخوردار می‌باشد و دارای بدنه پلاستیکی و تایمر است.
خروجی رله و SSR در این نوع از چشم الکترونیک امرون وجود دارد.
به دلیل بهره‌مندی از تنظیم و سیم بندی ساده در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر می‌باشد.

ــ فتوالکتریک E3JM-DS70M4T-G امرون:


این سنسورها دارای کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective می‌باشند و ماکسیمم فاصله تشخیص آن‌ها به ۷۰۰mmمیرسد و از قابلیت تنظیم برخوردار است.

همچنین LED مادون قرمز، منبع نوری این سنسور را تشکیل می‌دهد.

ــ فتوالکتریک E3JM-DS70M4-G امرون:


از کارکرد یک طرفه برخوردار می‌باشند و فاصله‌ی ۷۰۰mm به عنوان ماکسیمم فاصله تشخیص آن‌ها شناخته می‌شود.

البته این فاصله قابل تنظیم می‌باشد. منبع تغذیه این تیپ از سنسورها، LED مادون قرمز است.

ــ فتوالکتریک E3JM-R4M4-G امرون:


کارکرد این سنسور به صورت آینه دار Retro Reflective با MRS می‌باشد. ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۴ متر می‌رسد و LED قرمز به عنوان منبع نوری آن شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3JM-10M4T-GN امرون:


این سنسور دارای کارکرد دو طرفه Trough Beam می‌باشد و ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۱۰ متر می‌رسد. LED مادون قرمز، منبع نوری این سنسور است.

ــ فتوالکتریک E3JM-10M4-GN امرون:


کارکرد فتوالکتریک E3JM-10M4-GN به صورت دو طرفه می‌باشد. ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۱۰ متر می‌رسد و LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری این سنسور شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3JM-10M4-G امرون:


از کارکرد دو طرفه Trough Beam برخوردار است و ماکسیمم فاصله تشخیص آن ۱۰ متر است. LED مادون قرمز، منبع نوری این سنسور است.

فتوالکتریک E3F2 امرون

فتوالکتریک E3F2 امرون، زیر شاخه‌هایی را در برمی‌گیرد و به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند پوشش فلزی یا پلاستیکی داشته باشند و قطر آن ۱۸m باشد.

این نوع از چشم الکترونیک امرون از چراغ LED قرمز رنگ که قابل رویت می‌باشد، برخوردار است. همین عامل سبب تنظیمات راحت‌تر میشود. از این نوع چشم الکترونیک در کلیه محیط‌های صنعتی میتوان بهره برد زیرا دارای قابلیت اطمینان بالایی می‌باشد.
همچنین دارای بدنه‌ی کامپکت و بدنه بزرگ می‌باشد و همین عامل سبب ساده سازی اتصال به ماشین آلات می‌شود.


این سنسورها از درجه حفاظت IP67 و IP69K برخوردار می‌باشند و بهتر است بدانید که قطر کانکتور چشم الکترونیک امرون با مدل E3F2 به ۱۲M می‌باشد.


نصب فتوالکتریک E3F2 بدون دردسر می‌باشد و به این علت که از کیفیت و دقت بالایی برخوردار هستند می‌توانند کمک زیادی به شما در جهت رفع نیازها نمایند.


با توجه به نیازی که افراد دارند، می‌توانند از تیپ‌های مختلف چشم الکترونیک امرون با مدل E3F2 استفاده نمایند.

چشم E3F2 در تیپ‌های گوناگونی که شامل موارد زیر می‌شوند، تولید شده است:

۱ــ یک طرفه Diffuse Reflective
۲ــ دو طرفه Trough Beam
۳ــ آینه دار Retro Reflective

در ادامه شما را با تیپ‌های مختلف چشم الکترونیک امرون با مدل E3F2 آشنا خواهیم ساخت.

ــ فتوالکتریک E3F2-DS1 امرون:


این فتوالکتریک امرون به صورت یک طرفه Diffuse reflective می‌باشد.
ماکسیمم فاصله‌ی تشخیص این تیپ به ۱۰ سانتی متر می‌رسد و از LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری استفاده می‌نماید.

ــ فتوالکتریک E3F2-DS3 امرون:


در رابطه با کارکرد و ماکسیمم فاصله تشخیص در فتوالکتریک E3F2-DS3 باید گفت که دارای کارکرد یک طرفه Diffuse reflective است و ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۳۰ سانتی متر می‌رسد. همچنین LED مادون قرمز به عنوان منبع نور فتوالکتریک E3F2-DS3 امرون شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3F2-R2 امرون:


این تیپ از چشم الکترونیک امرون، دارای کارکرد آینه دار Retro reflective می‌باشد و ماکسیمم فاصله تشخیص آن به ۲ متر می‌رسد. همچنین منبع نوری آن LED مادون قرمز است.

ــ فتوالکتریک ESF2-R4 امرون:


فتوالکتریک ESF2-R4 دارای کارکرد آینه دار Retro reflective می‌باشد و ماکسیمم فاصله تشخیص آن ۴ متر می‌باشد. LED قرمز به عنوان منبع نوری فتوالکتریک ESF2-R4 شناخته می‌شود.:black_small_square:فتوالکتریک E3FA امرون

این مدل از چشم الکترونیک امرون را می‌توان در گروه سنسورهای سیلندری یا استوانه‌ای اقتصادی امرون جای داد. این سنسورها دارای انواع گوناگونی هستند. پوشش آن‌ها از پلاستیک یا فلز می‌باشد. اگر بخواهیم قیمت فتوالکتریک E3FA را با فتوالکتریک E3F2 مقایسه کنیم، باید گفت:

این سنسورها از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشند. امکان به کار گیری این سنسورها در ولتاژهای ۱۰ تا ۳۰ ولت DC وجود دارد و قطر چشم‌های الکترونیکی آن‌ها ۱۸m می‌باشد. در رابطه با قطر کانکتور چشم‌های الکترونیکی این سنسورها باید گفت که قطر آن‌ها ۱۲m است.

ــ فتوالکتریک E3FA-DP22 امرون:


فتوالکتریک E3FA-DP22 دارای کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective می‌باشد. ماکسیمم فاصله تشخیص در این سنسور، ۳۰cm است و همانند تیپ‌های بالا از منبع نوری LED مادون قرمز استفاده می‌کند.

ــ فتوالکتریک E3FA-DP21 امرون:


این سنسور از کارکرد یک طرفه برخوردار می‌باشد. فتوالکتریک E3FA-DP21 دارای ماکسیمم فاصله تشخیص ۱۰cm است. LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری این سنسور شناخته می‌شود.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

فتوالکتریک E3Z مکعبی امرون:

در طراحی فتوالکتریک E3Z امرون، از پلاستیک سخت بهره برده شده است. امکان به کار گیری این مدل از چشم الکترونیک امرون در ولتاژهای ۱۰ تا ۲۴ ولت DC وجود دارد. همچنین باید گفت که این چشم‌های الکترونیکی از ضریب درجه حفاظت IP67 و IP69K برخوردار می‌باشند. در نصب این فتوالکتریک هیچ گونه دردسری را تجربه نخواهید کرد.

این نوع از چشم الکترونیک امرون، دارای تقویت کننده داخلی می‌باشد.
در مدل‌های پرتویی، دارای فاصله سنجش ۳۰ متر می‌باشد. در مدل‌های بازتابی یکپارچه، دارای فاصله سنجش ۴ متر می‌باشد. در مدل‌های بازتابی پراکنده، دارای فاصله سنجش ۱ متر می‌باشد.
در ادامه باید گفت: پیشگیری از تداخل نوری خارجی به وسیله الگوریتم منحصر به فرد، ثبات این نوع از سنسور را به همراه دارد.

در ادامه شما را با تیپ‌های فتوالکتریک E3Z امرون آشنا خواهیم کرد.ــ فتوالکتریک S3Z-D امرون:
فتوالکتریک E3Z-D امرون، دارای کارکرد یک طرفه می‌باشد و قادر به تشخیص اجسام تا فاصله ۱ متر است. بهتر است بدانید LED مادون قرمز و LED قرمز، منبع نوری این تیپ از چشم الکترونیک امرون را تشکیل می‌دهند.

ــ فتوالکتریک E3Z-R امرون:


در رابطه با کارکرد فتوالکتریک E3Z-R امرون باید گفت که از کارکرد آینه‌دار Retro Reflective برخوردار می‌باشد. ماکسیمم فاصله تشخیص در این سنسور، ۴ متر است و همانند تیپ بالا LED مادون قرمز و LED قرمز به عنوان منبع نوری آن شناخته می‌شوند.

ــ فتوالکتریک E3Z-T امرون:


این تیپ از چشم الکترونیک امرون از کارکرد دو طرفه بهره برده است و توانایی تشخیص اجسام تا فاصله‌ی ۱۵m را دارد. LED مادون قرمز و LED قرمز به عنوان منبع نوری آن عمل می‌کنند.

ــ فتوالکتریک ESZ-L امرون:


از کارکرد یک طرفه و ماکسیمم فاصله تشخیص ۹۰mm تشکیل شده است. LED قرمز به عنوان منبع نوری فتوالکتریک ESZ-L عمل می‌کند.

ــ فتوالکتریک E3Z-B امرون:


از کارکرد ۲ طرفه برخوردار می‌باشد. توانایی تشخیص اجسام تا فاصله‌ی ۲ منر را دارد. LED قرمز، منبع نوری فتوالکتریک E3Z-B را تشکیل می‌دهد.

ــ فتوالکتریک E3Z-G امرون:


دارای کارکرد ۲ طرفه می‌باشد. توانایی تشخیص اشیاء تا فاصله ۲۵mm را دارد و LED مادون قرمز، منبع نوری آن محسوب می‌شود.

فتوالکتریک E3Z-Laser امرون:


فتوالکتریک E3Z-Laser، علاوه بر اینکه دارای کارکرد آینه دار می‌باشد، کارکرد دو طرفه نیز دارد.

منبع نوری این تیپ از چشم الکترونیکی امرون با نمونه‌های قبلی متفاوت است. نور لیزر مرئی کلاس۱ به عنوان منبع نوری آن شناخته می‌شود:black_small_square:فتوالکتریک E3JM مکعبی امرون

پوشش چشم الکترونیک امرون با مدل E3JM از پلاستیک می‌باشد و از این توانایی برخوردار است که میزان سنس را تنظیم نماید.

این سنسور، دارای یک تایمر داخلی می‌باشد که سبب می‌شود نیازی به استفاده از دیگر تایمرها نداشته باشید.


در صورتی که چشم الکترونیک امرون با مدل E3JM در حالت مکانیکی باشد دارای عمر ۵۰ میلیون بار و در صورتی که در حالت الکتریکی باشد از عمر مفید ۱۰۰ هزار بار برخوردار خواهد بود.


این سنسورها هنگام کار می‌توانند دمای ۲۵- تا ۵۵ درجه‌ی سانتیگراد را تحمل کنند و در صورتی که در حالت نگهداری باشند می‌توانند در دمای ۳۰- تا ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد کار کنند.


یکی از ویژگی‌های مثبت این سنسورها این است که با به کارگیری آن‌ها در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد زیرا از تنظیمات و سیم‌بندی ساده‌ای برخوردار می‌باشند.

از این سنسور در زمینه‌های گوناگونی میتوان استفاده کرد که عبارتند از:
– در تشخیص کابین آسانسور موثر است.
ـ در تشخیص پالت برای خطوط محصولاتی که در که در زمینه‌ی کشاوری هستند به ما کمک میکند.
ـ قطعاتی که برای ماشین آلات تجاری استفاده می‌شوند را می‌تواند تشخیص دهد.
ـ و…

فتوالکتریک E3G مکعبی امرون

کاربرد چشم الکترونیک امرون

در طراحی این سنسورها از کاور پلاستیکی استفاده شده است و پلاستیک سخت جنس بدنه‌ی این سنسورها را تشکیل داده است. از این سنسورها در ولتاژهای ۱۰ تا ۳۰ ولت DC میتوان بهره برد.


چشم‌های الکترونیک E3G دارای قطر کانکتور به اندازه‌ی ۱۲m می‌باشند و نصب آن‌ها در زمان کوتاهی صورت می‌گیرد.

فتوالکتریک‌های E3G دارای تیپ‌های گوناگونی هستند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

ــ فتوالکتریک E3G-D امرون:


این تیپ از چشم الکترونیک امرون، دارای کارکرد یک طرفه می‌باشد.
در رابطه با ماکسیمم فاصله تشخیص در این سنسور باید گفت که اشیاء و اجسام را تا فاصله‌ی ۲m می‌توانند تشخیص دهند. در این سنسورها LED قرمز و LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری شناخته می‌شوند.

ــ فتوالکتریک E3G-R امرون:


فتوالکتریک E3G-R از کارکرد آینه‌دار Retro Reflective برخوردار هستند. این سنسورها می‌توانند اجسام و اشیاء را از فاصله‌ی ۱۰m تشخیص دهند. در رابطه با منبع نوری این سنسورها باید گفت که LED قرمز و LED مادون قرمز به عنوان منبع نوری این سنسورها شناخته می‌شوند.

فتوالکتریک E3S مکعبی امرون:

در طراحی فتوالکتریک E3S از کاور Zinc Die Cast استفاده شده است. فتوالکتریک E3S در ولتاژهای ۱۰ تا ۳۰ ولت DC قابل استفاده می‌باشد. این مدل از چشم الکترونیک امرون از درجه حفاظت IP67 برخوردار است و قطر کانکتور آن ۱۲m می‌باشد.
این سنسورها به علت کاوری که دارند، می‌توانند در برابر آب، روغن و .. از خود مقاومت نشان دهند.

فتوالکتریک E3S مکعبی امرون، تیپ‌های گوناگونی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ــ فتوالکتریک E3S-CD امرون:


فتوالکتریک E3S-CD از کارکرد یک طرفه Diffuse Reflective برخوردار می‌باشد. در رابطه با ماکسیمم فاصله تشخیص در این سنسور باید گفت که امکان نشخیص اجسام و اشیاء تا فاصله ۲ متر را دارد. منبع نوری این سنسور، LED مادون قرمز است.

ــ فتوالکتریک E3S-CR امرون:


این سنسور از کارکرد آینه‌دار Retro Reflective برخوردار است. همچنین توانایی تشخیص اجسام تا فاصله ۳ متر را دارد. LED قرمز به عنوان منبع نوری فتوالکتریک E3S-CR شناخته می‌شود.

ــ فتوالکتریک E3S-CT امرون:


فتوالکتریک E3S-CT امرون، کارکرد دو طرفه دارد. ماکسیمم فاصله تشخیص در آن، ۳۰m می‌باشد و همانند تیپ‌های قبلی از LED مادون قرمز استفاده می‌کند.

کاربرد چشم الکترونیک امرون

چشم الکترونیک امرون از معروف‌ترین تیپ های چشم الکترونیک محسوب می‌شود و در صنعت از آن استفاده‌ی زیادی می‌شود.

در ادامه به معرفی برخی از کاربردهای چشم الکترونیک امرون خواهیم پرداخت:

۱ــ کاربرد چشم الکترونیک امرون در جاده‌ها و ترافیک به عنوان ابزار کنترلی .


۲ــ کاربرد چشم امرون در پزشکی به صورت گسترده.


۳ــ کاربرد چشم امرون در دوربین‌های عکاسی دیجیتال و دوربین‌های فیلمبرداری .


۴ـــ در برخی از اسباب بازی‌ها از چشم الکترونیک بهره برده می‌شود.


۵ــ به منظور باز و بسته نمودن درب منازل، میتوان از چشم امرون استفاده کرد.


۶ــ کاربرد چشم امرون در صنایع نظامی و کنترلی به وفور مشاهده میشود.


۷ــ پنکه‌های الکتریکی از چشم الکترونیک سود می‌برند.

۸-کاربرد چشم الکترونیک امرون در صنایع غذایی، صنایع پزشکی و صنایع شیمیایی.


۹-کاربرد چشم امرون در قسمت‌های مختلف صنایع الکترونیک، اتوماتیک، ماشین، ابزار و رباتیک.


۱۰- در صنایع خط تولید منسوجات، لاستیک، پلاستیک، ریخته گری و نجاری میتوان شاهد کاربرد چشم الکترونیک امرون بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *