کاربرد تایمر در صنعت چند مورد است

کاربرد تایمر در صنعت

کاربرد تایمر در صنعت

مقدمه ای بر کاربرد تایمر در صنعت

زمان و اهمیت آن در کارهای روزمره باعث شده تا وسایلی برای اندازه‌گیری آن به دنیا معرفی شود. تایمر یکی از ابزارهای لازم برای اندازه‌گیری زمان است. از تایمر استفاده‌های زیادی در موارد متعدد می‌شود. یکی از کاربردهای مهمی که تایمر دارد، استفاده از آن در صنعت می‌باشد. در این مقاله قصد داریم با تایمر و کارکرد آن بیشتر آشنا شویم. علاوه بر آن انواع تایمر را نام برده و کاربرد تایمر در صنعت را نیز بررسی می‌کنیم.

کاربرد تایمر امرن در صنعت

تایمر دیجیتال زمان را روی یک صفحه نمایشگر نشان‌ می‌دهد.

 

با تایمر بیشتر آشنا شویم.

همانطور که همه می‌دانیم، تایمرها به عنوان ابزارهایی برای سنجش زمان شناخته می‌شوند. تایمرها با نام رله زمانی نیز شناخته می‌شود. در داخل یک تایمر مجموعه‌ای از کنتاکت‌ها مشاهده می‌شود که در وضعیت باز یا بسته قرار دارند. تغییر وضعیت این کنتاکت‌ها ارتباط مستقیمی با عملکرد تایمر دارد. از طرفی دیگر، مکانیسم فعالیت تایمرها بر اساس تنظیم زمانی که روی آن‌ها اعمال شده است، انجام می‌پذیرد. با وصل شدن جریان برق به تایمر، بعد از گذشت زمانی که روی آن تنظیم شده است، کنتاکت‌های موجود در آن تغییر می‌کنند. تغییر در کنتاکت‌ها باعث کنترل مدار می‌شود. البته حالت‌های مختلفی برای این عملکرد وجود دارد که در ادامه صحبت می‌شود.

کاربرد تایمر در صنعت

حالت‌‌های مختلفی از تایمر برای استفاده در صنعت وجود دارد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

موارد کاربرد تایمر

از تایمرها استفاده زیادی در اکثر موارد می‌شود. انواعی از کاربرد تایمر‌ها شامل: استفاده در خط تولید کارخانه‌ها برای زمان بندی صحیح در هر مرحله، استفاده در تابلو برق ها، استفاده در اتوماسیون‌های صنعتی و … می‌باشد. علاوه بر کاربرد تایمر در صنعت، استفاده از تایمر در مصارف ساده‌تر مانند منازل نیز مرسوم می‌باشد.

چند نوع تایمر داریم؟

به طور کلی اگر بر اساس ساختار تایمر‌ها را دسته‌بندی کنیم، به دو دسته تایمر آنالوگ و تایمر دیجیتال تقسیم می‌شوند. اما این واژه‌ها به چه معنا هستند؟

  • تایمر آنالوگ: این نوع تایمرها با کمک یک نشانگر مخصوص، وضعیت زمان سنجی را نمایش می‌دهند. معمولا یک چراغ کوچک به عنوان نشانگر مخصوص بر روی این نوع تایمر‌ها وجود دارد. توجه کنید که تایمر‌های آنالوگ به طور دقیق میزان زمان باقی مانده یا سپری شده را به نمایش نمی‌گذارند. بلکه تنها اعلام می‌کنند که تایمر زمان سنجی را به پایان رسانده و یا در حال زمان سنجی می‌باشد. تایمرهای آنالوگ را نسل اول تایمر‌ها می‌نامند.
  • تایمر دیجیتال: نوع دیگر تایمر است که معمولا دقت بیشتری نسبت به نوع آنالوگ دارد. تایمر دیجیتال می‌تواند میزان دقیق زمان تنظیم شده روی تایمر را با کمک یک صفحه نمایش نشان دهد.معمولا تایمر دیجیتال به عنوان نسل دوم تایمرها شناخته می‌شوند.

کاربرد تایمر در صنعت

همانطور که اشاره کردیم، از تایمر در صنعت استفاده‌ می‌شود. اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که کاربرد تایمر در صنعت چیست؟ یا به کلامی دیگر، یک تایمر چه کمکی به یک پروژه صنعتی‌ می‌کند؟ برای پاسخ به این سوال، لازم است بدانید که گاهی در پروژه‌‌های صنعتی، ضروری است که زمان‌بندی خاصی روی کار اعمال شود. برای اعمال این زمان‌بندی، از تایمر استفاده‌ می‌شود. اما حالت‌‌های کاری تایمرهای صنعتی نیز تفاوت بسیاری دارند که در ادامه به آن‌ها‌ می‌پردازیم.

کاربرد تایمر در صنعت

تایمر آنالوگ و دیجیتال دو نوع تایمر متفاوت از نظر ساختار هستند.

 

حالت‌‌های کاری در یک تایمر صنعتی

حالت‌‌های کاری در تایمر صنعتی، در برنامه نویسی PLC مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. این حالت‌‌های کاری به ۴ دسته تقسیم‌ می‌شوند.

  • مد تأخیر در وصل (ON Delay Timer):

این نوع مد، با یک فرمان ورودی که معمولا برق‌ می‌باشد، فعال‌ می‌شود و زمانی که برای آن تنظیم شده را طی‌ می‌کند. سپس تایمر فعال مانده تا فرمان قطع به آن داده شود. کاربرد این نوع زمان‌بندی برای مواردی مانند زدن تاریخ تولید روی بسته بندی مواد‌ می‌باشد.

  • مد تأخیر در قطع (Off Delay Timer):

یکی دیگر از مدهای کاربرد تایمر در صنعت، مد تأخیر در قطع‌ می‌باشد. در این مد با ورود برق که یک فرمان ورودی است، خروجی تایمر روشن‌ می‌شود. بعد از آن که فرمان قطع شد، خروجی تایمر تا زمان سپری شدن زمان تنظیم شده روشن مانده و سپس خاموش‌ می‌شود. مثالی از کاربرد این مد، استفاده آن در فن‌‌های تهویه هوا‌ می‌باشد. در فن‌‌های تهویه هوا با خاموش کردن فن، بلافاصله سیستم فن خاموش نمی‌شود، بلکه با گذشت مدت زمانی سیستم خاموش‌ می‌شود.

  • مد وقفه (Interval Timer):

هنگامی که برق به تایمر متصل‌ می‌شود، خروجی روشن‌ می‌شود. با توجه به زمانی که روی تایمر تنظیم شده است، خروجی روشن باقی‌ می‌ماند و سپس خاموش‌ می‌شود.

  • مد چشمک‌زن (Flicker Timer):

هنگامی که تایمر را روشن‌ می‌کنیم، خروجی تایمر در حالت خاموش و روشن به صورت مداوم تغییر حالت‌ می‌دهد. فاصله زمانی بین روشن و خاموش بودن خروجی، توسط افراد قابل تنظیم‌ می‌باشد. از جمله موارد کاربرد این مد، استفاده از آن برای تشخیص محصولات معیوب‌ می‌باشد.

کلام آخر

تایمرها که با نام رله زمانی نیز شهرت دارند، کاربرد بی‌شماری در صنعت نیز دارند. انواع متفاوتی از حالت‌های تایمر در صنعت مورد استفاده می‌باشد. در این مقاله سعی شد کاربرد تایمر در صنعت و انواع حالت‌های آن شرح داده شود.

تایمر امرن در صنعت

از تایمر در صنعت استفاده فراوان‌ می‌شود.

با تایمر امرن آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *