منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن

منبع تغذیه 24 ولت 2.5 آمپر امرن

منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن

منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن در دسته محصولات ریلی شرکت امرن قرار دارد که  شما عزیزان برای خرید و اطلاع از ویژگی ها و قیمت این نوع منبع تغذیه میتوانید به شرکت بازرگانی بهفر-نمایندگی امرن مراجعه فرمایید.

در این مقاله به پرسش‌های مطرح شده پاسخ خواهیم داد.

ــ منبع تغذیه چیست؟

ــ منابع تغذیه به چند نوع تقسیم می‌شوند؟

ــ منابع تغذیه خطی چه مزایا و معایبی دارند؟

ــ منابع تغذیه سوئیچینگ چه مزایا و معایبی دارند؟

ــ منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

▪️منبع تغذیه چیست؟

از اصطلاح منبع تغذیه برای مدارهایی استفاده می‌شود که قادر به تولید ولتاژ DC با اندازه ثابت و یا کنترل شده از یک منبع ولتاژ در دسترس می‌باشند.

ولتاژ DC خروجی در مدارهای زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در مدارهای الکترونیکی از تراشه‌های مدار مجتمع یا IC استفاده می‌شود و در اینجا نیاز به ولتاژ DC استاندارد که از دامنه ثابت برخوردار باشد، احساس می‌شود.

 

منابع تغذیه به چند نوع تقسیم می‌شوند؟

اگر به صورت کلی بخواهیم منابع تغذیه را تقسیم بندی نماییم، میتوان آن‌ها را به دو نوع زیر تقسیم کرد:

۱) منبع تغذیه خطی

۲) منبع تغذیه سوئیچینگ

 

منبع تغذیه خطی:

منبع تغذیه 24 ولت 2.5 آمپر امرن

منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن

افراد به سه دلیل عمده از منبع تغذیه خطی استفاده می‌کنند.

اولین دلیل:

منابع تغذیه خطی از طراحی  ساده‌ای برخوردار می‌باشند. افرادی که به طراحی منابع تغذیه خطی می‌پردازند، می‌توانند یک رگولاتور خطی تهیه نمایند و سپس چند خازن به آن بیفزایند تا طراحی منبع تغذیه خطی کامل شود. حتی در برخی موارد این امکان برای طراح منبع تغذیه وجود دارد که به جای استفاده از رگولاتورهایی که در بازار وجود دارند، با مطالعه‌ی یک کتاب ساده به طراحی منبع تغذیه بپردازد و نیازی به داشتن اطلاعات تخصصی ندارد.

دومین دلیل:

که سبب شده افراد منبع تغذیه خطی را انتخاب نمایند، عملکرد مناسب آن‌ها می‌باشد. منابع تغذیه خطی قابلیت عملکرد در حالت سکون را دارند و برخلاف منابع تغذیه سوئیچینگ، قطع و وصل زیاد در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد. خروجی منابع تغذیه خطی از نویز کمی برخوردار می‌باشد و هنگامی که با تغییر بار روبه رو می‌شوند، خیلی سریع پاسخ می‌دهند.

سومین دلیل:

یا سومین مزیتی که باید به آن اشاره کرد ارزان بودن منابع تغذیه خطی می‌باشد. هنگامی که افراد به منظور رفع نیاز از منابع تغذیه خطی با توان‌های کمتر از ۱۰ وات استفاده می‌کنند، هزینه کمتری نسبت منابع تغذیه سوئیچینگ می‌پردازند.

معایب:

هر چند استفاده از منابع تغذیه خطی مزیت‌هایی را به همراه دارد؛ اما معایبی نیز به وجود می‌آورد. به عنوان مثال افرادی که از منابع تغذیه خطی استفاده می‌کنند به خوبی می‌دانند که این منابع از محدودیت تنوعی برخوردار هستند. این عبارت به این معناست که تمام منابع تغذیه خطی از نوع Stepdown هستند.

از دیگر معایب منابع تغذیه خطی میتوان به این نکته اشاره کرد که فقط از یک خروجی برخوردار می‌باشند بنابراین زمانی که نیاز به استفاده از چند ولتاژ خروجی باشد، باید به صورت جداگانه چند منبع تغذیه خطی مورد استفاده قرار گیرد و نتیجه آن افزایش هزینه‌ها می‌باشد.

مشکل بازدهی:

سومین ایرادی که منابع تغذیه خطی دارند مربوط به بازده آن‌ها می‌باشد. کاربردهای عمومی که منابع تغذیه خطی دارند از بازده ۳۰ تا ۶۰ درصدی برخوردار می‌باشند معنی این عبارت این است که برای هر ولت که به بار داده می‌شود؛ در منبع تغذیه بیش از یک وات توان تلف خواهد شد. بهتر است این نکته را مد نظر قرار دهید که بین ورودی و خروجی منابع تغذیه خطی یک ترانزیستور وجود دارد که با نام ترانزیستور مسیر شناخته می‌شود و این تلفات را ترانزیستور مسیر به وجود می‌آورد.

 

کاربرد منابع تغذیه خطی:

از منابع تغذیه خطی هنگامی استفاده می‌شود که به توان کمتری احتیاج داریم. خروجی منابع تغذیه خطی، صاف‌تر می‌باشد و به عبارتی از ریپل کمتری برخوردار است و می‌تواند در مواقعی که نیاز به ولتاژ صاف احساس می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد.

 

منبع تغذیه سوئیچینگ

منبع تغذیه 24 ولت 2.5 آمپر امرنمنبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن

در بسیاری از وسایل الکترونیکی مانند شارژرها، پاورهای کامپیوتر و یا وسایل صوتی و تصویری به منظور تبدیل ولتاژ و جریان از کلیدزنی و مدارهای سوئیچینگ کمک گرفته می‌شود. منبع‌های سوئیچینگ به علت وزن کمی که دارند، فضای کمی را اشغال می‌کنند و می‌توانند بازده بالاتری ارائه دهند.

در منابع تغذیه‌ای که به صورت خطی هستند تلف کردن توان اتفاق می‌افتد و نتیجه آن یکسو شدن یا رگوله خروجی می‌باشد اما در منابع تغذیه سوئیچینگ، هنگامی که تغییراتی در مقدار دوره سیکل سوئیچ به وجود می‌آید میتوان به کنترل ولتاژ و جریان خروجی پرداخت.

بازدهی ۹۰ درصد:

در صورتی که طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ به درستی صورت گیرد، میتوان بازده آن‌ها را به ۹۰ درصد رساند. اگر بخواهیم مثالی برای منابع تغذیه سوئیچینگ بزنیم میتوان به شارژرهای موبایل اشاره کرد. امکان راه اندازی شارژرهای موبایل با ولتاژ ۱۰۰ یا ۲۵۰ ولت وجود دارد. خروجی که منبع تغذیه سوئیچینگ در شارژرهای موبایل دارد، بدون به کارگیری رگولاتور و تلفات اندک به میزان ۴.۹ ولت ثابت میرسد.

منبع تغذیه سوئیچینگ جایگزینی مناسب:

به همین دلیل هم اکنون افراد بسیاری منبع تغذیه سوئیچینگ را جایگزین مناسبی برای منابع تغذیه خطی و ترانسفورمرهای بزرگ می‌دانند. البته بهتر است این نکته را مد نظر قرار دهید که ترانسفورمر در منابع تغذیه سوئیچینگ نیز به کار برده می‌شود اما بسیار کوچک می‌باشد و برای ساخت هسته آ‌ن‌ها از آهن فشرده استفاده شده است.

در فرکانس‌های پایین میتوان از ترانسفورمرهای بزرگ یا معمولی استفاده کرد مانند فرکانس برق شهری که حدود ۵۰ تا ۶۰ هرتز می‌باشد. در مقابل همانطور که گفته شد آن دسته از ترانسفورمرهایی که شامل هسته فریت می‌شوند، در منابع تغذیه سوئیچینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند و میتوان از آن‌ها در فرکانس‌های بالا استفاده کرد.

ولتاژ مستقیم:

افرادی که به طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ می‌پردازند در صورتی که ورودی اصلی جریان متناوب باشد با به کارگیری دیود به عبور جریان از یک طبقه یکسو کننده می‌پردازند سپس به ایجاد یک ولتاژ مستقیم رگوله نشده خواهند پرداخت و اتصال ولتاژ مستقیم به خازن‌های فیلترینگ بزرگ فراهم می‌شود. البته در مواقعی که منبع تغذیه سوئیچینگ دارای ورودی جریان مستقیم باشد، نیازی به انجام مرحله یکسو سازی نیست.

بعد از انجام مراحل گفته شده:

ولتاژ مستقیمی که در مراحل قبل به تولید رسیده است به ولتاژ متناوب که از فرکانس بیشتر از ۲۰ کیلو هرتز برخوردار می‌باشد، تولید می‌شود. در این مرحله به کار گیری کلید زنی ترانزیستوری می‌تواند به تولید این فرکانس کمک نماید البته این کلید زنی در حالت بین قطع و اشباع در نوسان می‌باشد و سبب می‌شود تلفات ترانزیستور به مراتب کمتر شود. در بخش کلید زنی هنگامی که از ماسفت‌ها کمک گرفته شود، میتوان عملکرد بالاتری را انتظار داشت.

بعد از انجام مراحل بالا، مرحله جدیدی که ترانس با تعداد دورهای پیچشی کم در آن قرار گرفته است، آغاز می‌شود. در این مرحله، جریان متناوبی که ایجاد شده است به وسیله مدار کلید زنی وارد آن خواهد شد.

فرکانس بالایی که وجود دارد سبب کم شدن دور سیم پیچ ترانس می‌شود.

در مرحله آخر:

ایجاد خروجی ولتاژ مستقیم در محدوده مشخص به وسیله یک طبقه یکسو کننده و فیلتر صورت می‌گیرد. در این مرحله به کارگیری دیودهایی که از سرعت بالا برخوردار هستند، لازم است. البته هنگامی که با ولتاژهای پایین رو به رو باشیم میتوان از دیود شاتکی استفاده کرد.

سپس جریانی که یکسو شده است دکوپلاژ و فیلتر می‌شود.

بازدهی که منابع تغذیه سوئیچینگ دارند، از منابع تغذیه خطی بیشتر می‌باشد و بین ۶۸ تا ۹۰ درصد می‌باشد و جداگانه از ولتاژ ورودی است.

منابع تغذیه سوئیچینگ

منابع تغذیه سوئیچینگ نسبت به منابع تغذیه خطی از کاربرد و مزیت‌های با اهمیت‌تری برخوردار می‌باشند هر چند استفاده از آن‌ها معایبی را نیز به همراه دارد. به عنوان مثال منابع تغذیه سوئیچینگ بسیار پیچیده می‌باشند و برای طراحی آن باید زمان زیادی صرف شود. همچنین افرادی که از تخصص کافی برخوردار نیستند در طراحی آن با مشکلاتی رو به رو خواهند شد.

نویز:

نویز تولید شده توسط منبع تغذیه سوئیچینگ به فضای اطراف تشعشع پیدا می‌کند و به منظور پیشگیری از تشعشع نویز به فضای اطراف، استفاده از فیلترهای اضافی و شیلدینگ توصیه می‌شود هر چند استفاده از این روش‌ها سبب افزایش هزینه‌ها خواهد شد.

منابع تغذیه سوئیچینگ باعث تبدیل ولتاژ ورودی به پالس‌های متناوب می‌شوند. در نتیجه در برابر تغییرات جریان بار، پاسخدهی کندی دارند. البته بهتر است این نکته را مد نظر قرار دهید که در جهت رفع این مشکل میتوان به افزایش خازن‌ها در خروجی پرداخت هر چند سبب افزایش هزینه‌ها ها خواهد شد.

به طور کلی باید گفت معایبی که منابع تغذیه سوئیچینگ به همراه دارند قابل کنترل است و فردی که به طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ می‌پردازد، می‌تواند با تکیه بر تجربیاتی که دارد منابع تغذیه‌ای که از سایز کوچک‌تر برخوردار هستند را طراحی نماید.

 

کاربرد منابع تغذیه سوئیچینگ:

در مواقعی که بازده بالا و توان بالا مورد نیاز باشد، استفاده از منابع تغذیه سوئیچینگ پیشنهاد می‌شود. منابع تغذیه سوئیچینگ در مقایسه با منابع تغذیه خطی از بازده و هزینه مناسب‌تری برخوردار می‌باشند به همین دلیل در بسیاری از مواقع، افراد به انتخاب آن‌ها می‌پردازند.

 

در ادامه به معرفی برخی از اجزای داخلی منابع تغذیه سوئیچینگ خواهیم پرداخت که در بیشتر منابع تغذیه به کار گرفته می‌شوند.

 

ــ EMI Filter:

در بخش EMI Filter از عناصری مانند سلف و خازن استفاده شده است. وظیفه‌ای که این قسمت دارد این است که از خارج شدن فرکانس‌های اضافی به بیرون از منبع تغذیه سوئیچینگ جلوگیری کند. همچنین گاهی دوران موتورهای الکتریکی و یا دیگر بخش‌ها سبب ایجاد فرکانس‌های اضافی می‌شوند و این بخش مانع از ورود اینگونه فرکانس‌ها به منبع تغذیه می‌شود.

 

 ــ Input Capacitor:

این بخش از دو خازن الکترولیت تشکیل شده است که در هنگام عملکرد منبع تغذیه می‌تواند به کنترل سطح ولتاژ ورودی بپردازد. همچنین زمانی که وقفه‌های کوتاه انرژی صورت گیرد به کمک این بخش میتوان به ذخیره انرژی پرداخت.

ــ Power Switching:

در این بخش، دو ترانزیستور قدرت وجود دارد و به وسیله زمان خاموش/ روشن شدن سوئیچ می‌تواند سطح ولتاژ خروجی را کنترل نماید.

ــ Transformer:

این قسمت در منابع تغذیه سوئیچینگ به ایزولاسیون ولتاژ مستقیم می‌پردازد و همچنین از این قابلیت برخوردار است که سطح ولتاژ را تغییر دهد. در طراحی این قسمت حساسیت‌های زیادی وجود دارد زیرا در صورتی که طراحی آن به درستی صورت نگیرد، نمیتوان عملکرد مناسبی را از منابع تغذیه سوئیچینگ انتظار داشت.

ــ Output Filter:

در طراحی این بخش از تعدادی خازن الکترولیت استفاده شده است. به کارگیری سلف‌های چند لایه سبب تکمیل شدن طراحی این قسمت شده است. وظیفه‌ای که Output Filter دارد این است هنگامی که ترانزیستور روشن است انرژی را ذخیره نماید و این انرژی ذخیره شده را در مواقعی که ترانزیستور خاموش است، عرضه کند.

ــ FAN:

هنگامی که در منابع تغذیه حرارت به درستی منتقل شود، میتوان عملکرد مناسبی از منابع تغذیه انتظار داشت. همچنین زمانی که بر روی محفظه منابع تغذیه و روبه روی هیت سینک‌ها فن تعبیه شود، میتوان راندمان و طول عمر منابع تغذیه سوئیچینگ را افزایش داد.

ــ PCB:

تمام قطعاتی که در منابع تغذیه سوئیچینگ وجود دارند، بر روی PCB نصب شده‌اند. در طراحی این بخش باید از به کارگیری موادی که به محیط زیست آسیب می‌رسانند جلوگیری شود. همچنین قطعات باید در قسمت مخصوص به خود قرار گیرند.

ــ IC Controller:

با گذشت زمان در طراحی این بخش تغییرات گوناگونی به وجود آمد.‌ آی سی‌های جدیدی که اخیراً طراحی شده‌اند، وظایف گوناگونی مانند: کنترل خروجی، مونیتورینگ، نوسان ساز و … را بر عهده دارند.

همانطور که متوجه شدید امروزه نیاز زیادی به استفاده از منابع تغذیه سوئیچینگ احساس می‌شود به همین دلیل شرکت‌هایی که به تولید آی سی‌ها می‌پردازند، تلاش کرده‌اند آی سی‌هایی طراحی نمایند که قابلیت انجام کارهای گوناگون یک مدار سوئیچینگ را داشته باشند.

 

منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن

منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن سری S8VK-C می‌تواند در محیط‌هایی که دمای آن‌ها بین -۴۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد است، بدون هیچ مشکلی فعالیت داشته باشد. در طراحی بدنه منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن از موادی استفاده شده است که بتواند مقاومت بالایی در برابر لرزش و آلودگی‌ها از خود نشان دهد.

هنگامی که افراد قصد دارند از منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن سری S8VK-C استفاده نمایند به راحتی آن را می‌توانند نصب نمایند. این نوع از منابع تغذیه اندازه مناسبی دارند و شما با مشکل فضا رو به رو نخواهید شد.

منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن در دسته محصولات ریلی شرکت امرن قرار گرفته است و از دو ست خروجی برخوردار می‌باشد که نتیجه آن سهولت در سیم کشی است.

 

منبع تغذیه امرون

منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن

از منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن چه زمانی استفاده می‌شود؟

ــ در صورتی که از تجهیزات صنعتی گران قیمت در تابلوهای برق استفاده شده است و شما نمی‌خواهید آسیبی به آن‌ها وارد شود، می‌توانید از منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرون استفاده نمایید.

ــ هنگامی که تجهیزات صنعتی مورد استفاده، حساسیت زیادی نسبت به نوسانات برق از خود نشان می‌دهند میتوان از منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر استفاده کرد.

ــ زمانی که قصد محافظت از دستگاه‌ها در برابر اتصال کوتاه را داشته باشیم، میتوان در آن‌ها منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن را به کار برد.

در ادامه:

ــ به کار گیری منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن در تجهیزات صنعتی باعث می‌شود هنگامی که کیفیت و توان منبع تغذیه کاهش پیدا میکند، نیازی به تعویض آن نداشته باشید.

ــ در صورتی که محیط مورد نظر از رطوبت بالایی برخوردار باشد، با استفاده از منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن میتوان به کاهش مشکلات پرداخت.

ــ در صورتی که به دنبال بازدهی بالا و در عین حال مصرف مناسب انرژی هستید، توصیه می‌شود منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲.۵ آمپر امرن را انتخاب نمایید.

 

منبع تغذیه 24 ولت 2.5 آمپر امرن

 

 

محصولات امرون 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

خرید محصولات امرون

۰۲۱-۳۳۹۱۲۰۳۳     ۰۲۱-۳۳۹۱۲۰۴۴     ۰۹۱۲۶۰۴۰۶۰۰

تماس بگیرید