منبع تغذیه امرن

منبع تغذیه امرن

منبع تغذیه امرن

مقدمه:

امروزه در صنعت استفاده‌های فراوانی از منبع تغذیه می‌شود. در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با منبع تغذیه امرن در اختیار شما قرار خواهیم داد. و به شما خواهیم گفت منبع تغذیه امرن چه کاربردی در صنایع مختلف دارد.

منابع تغذیه در فراهم آوردن برق مورد نظر موثر هستند. بیشتر افراد گمان می‌کنند منبع تغذیه فقط در کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما باید گفت هنگام قطع شدن برق به منظور روشن ماندن وسایل برقی از منبع تغذیه استفاده می‌شود.

در صورتی که قصد دارید در رابطه با منبع تغذیه امرن اطلاعاتی کسب نمایید پیشنهاد می‌شود این مقاله را از دست ندهید!

منبع تغذیه امرن
منبع تغذیه امرن

▪️شرکت امرن در تولید منبع تغذیه

شرکت امرن به تولید تجهیزات و سیستم‌های اتوماسیون می‌پردازد و نمایندگی‌هایی که تحت پوشش این کمپانی بزرگ هستند، در زمینه پخش محصولات امرن فعالیت می‌نمایند.

یکی از محصولات امرن که توانسته جایگاه خوبی در بین مصرف‌کنندگان کسب نماید، منبع تغذیه امرن می‌باشد. سیستم‌های الکتریکی به انرژی الکتریکی نیاز دارند و منبع تغذیه امرن دستگاهی می‌باشد که می‌تواند این انرژی الکتریکی را در اختیار سیستم‌ها قرار دهد. همچنین هنگامی که قصد راه اندازی مدارهای الکتریکی را داشته باشیم، استفاده از خروجی منبع تغذیه امرن ضروری می‌باشد.

اصطلاح منبع تغذیه هنگامی به کار می‌رود که باتبدیل یک نوع از انرژی الکتریکی به نوعی دیگر روبه رو باشیم. به عنوان مثال منبع تغذیه به دریافت برق AC می‌پردازد و سپس آن را به DC تبدیل می‌نماید.

 

همچنین در برخی موارد، حالت‌های دیگر انرژی مانند:

انرژی خورشیدی، شیمیایی و یا مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. ذخیره نمودن برق و عرضه آن در زمان نیاز از دیگر ویژگی‌های منبع تغذیه می‌باشد.

ساختار وسیله الکتریکی مورد استفاده در خرید منبع تغذیه امرن تاثیر گذار است.

در کامپیوترها، باتری سازی، صنعت نور و لیزر و … از منبع تغذیه امرن استفاده می‌شود. با خرید منبع تغذیه امرن میتوان آن‌ها را جایگزین آداپتورهای AC نمود.

 

کاربردها

کاربردهای گوناگونی که این نوع از محصولات امرن دارند باعث شده است که افراد به خرید منبع تغذیه امرن روی آورند که در برخی به از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

ــ خرید منبع تغذیه امرن و بکارگیری آن، ذخیره انرژی را به دنبال دارد و این عامل باعث می‌شود هنگامی که مولد انرژی با قطعی رو به رو می‌شود، انرژی ذخیره شده منتقل شود.

ــ خرید منبع تغذیه امرن و استفاده از آن سبب تصحیح ضریب توان می‌شود.

ــ با به کار گیری منبع تغذیه امرن میتوان هنگامی که با خطای الکتریکی رو به شدیم به قطع جریان پرداخت.

همچنین کیفیت بالا و در عین حال قیمت مناسبی که این نوع از محصولات امرن دارند، افزایش خرید منبع تغذیه امرن را به همراه داشته است.

 

▪️قطعات مورد استفاده در منبع تغذیه

منبع تغذیه قطعات گوناگونی را در بر می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

ــ در منابع تغذیه قسمتی به نام یکسو کننده وجود دارد. یکسو کننده در تبدیل جریان متناوب AC به DC موثر است.

ــ فیلتر در عبور جریان DC روان از یکسو تاثیر می‌گذارد.

ــ یکی دیگر از بخش‌هایی که در منابع تغذیه وجود دارد، ترانسفورماتور می‌باشد که به وسیله پله آن را به پایین یا بالا کنترل ولتاژ ورودی هدایت می‌کند.

ــ تنظیم کننده ولتاژ یکی دیگر از قطعات مهم در منبع تغذیه می‌باشد که علاوه بر کنترل خروجی دی سی در ارائه مقدار صحیحی از قدرت ولت یا وات به سخت افزار کامپیوتر موثر است.

 

▪️مدارها در منابع تغذیه

یکی از دیگر مواردی که به منبع تغذیه مربوط می‌شود، مدارها می‌باشند. در منابع تغذیه اصلی سه نوع مدار به نام‌های کنترل نشده، خطی تنظیم نشده و سوئیچینگ دیده می‌شود. البته این نکته را هم باید گفت که مداری به نام تنظیم شده با موج نیز وجود دارد که از ترکیب مدار خطی تنظیم نشده و سوئیچینگ حاصل شده است.

از میان مدارهای معرفی شده، مدار کنترل نشده حساس‌ترین نوع می‌باشد. ترکیب ترانسفورماتور، یکسو کننده و فیلتر کم گذر این نوع از مدار را به وجود آورده است.

 

انواع منبع تغذیه:

هنگام بررسی منبع تغذیه امرن میتوان آن‌ها را در دو گروه DC و AC قرار داد.

در منبع تغذیه DC، ارائه‌ی ولتاژ دائمی به شکل DC به باری که به آن اتصال دارد، صورت گرفته است. برق و انرژی مورد نیاز منبع تغذیه DC با توجه به طرح آن از طریق منبع تغذیه AC یا منبع تغذیه DC دیگر می‌باشد.

در منبع تغذیه AC، انرژی مورد نیاز منبع تغذیه از طریق منبع برق دیود می‌باشد. البته این نکته را باید مد نظر قرار داد که بر اساس باری که بر روی آن قرار گرفته است، کاهش آن به ولتاژ مد نظر اتفاق می‌افتد. در زمان عملیات فیلترینگ‌های گوناگونی به کار گرفته می‌شوند. افراد با توجه به نیازهایی که دارند، می‌توانند از بخش تک فاز و یا بخش سه فاز منبع AC استفاده نمایند.

 

▪️منبع تغذیه در کامپیوتر

در بیشتر کامپیوترها منابع تغذیه در پشت آن‌ها قرار گرفته است. البته در رایانه‌هایی که تازگی به تولید رسیده‌اند، منبع تغذیه در قسمت پایین آن‌ها به کار گرفته شده است. همچنین در کیس رایانه‌های رومیزی در سمت عقب سمت راست و یا در قسمت چپ منبع تغذیه گذاشته شده است. برق دریافتی توسط قسمت‌های گوناگون شاسی کامپیوتر( رم، سی پی یو، مادربرد و … ) از طریق منبع تغذیه صورت می‌گیرد. البته بخش‌هایی مانند: مانیتور و یا چاپگر که در دسته لوازم جانبی و یا خارجی کامپیوتر قرار می‌گیرند، برق خود را از منابع خاص دیگری تأمین می‌نمایند.

 

▪️منبع تغذیه آزمایشگاهی

یکی از منابع تغذیه که در صنعت از آن‌ها استفاده زیادی می‌شود، منابع تغذیه آزمایشگاهی می‌باشند. در قسمت آزمایشگاهِ دانشگاه‌ها دانشجویان زیادی از این نوع منبع تغذیه به منظور انجام دادن آزمایشات خود بر روی بردهای الکتریکی استفاده می‌کنند. برندهای گوناگونی به تولید منبع تغذیه آزمایشگاهی پرداخته‌اند. نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این می‌باشد که به منظور رسیدن به کارایی بیشتر، نیاز است که برندی مناسب از منبع تغذیه انتخاب شود.

مدیران و کارکنان شرکت امرن به کیفیت و نوآوری محصولات تولید شده اهمیت زیادی می‌دهند و می‌توانند از طریق نمایندگی‌هایی که در سراسر جهان دارند، انواع منبع تغذیه امرن را با بهترین کیفیت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.

 

▪️انواع منبع تغذیه امرن

منبع تغذیه امرن در سه نوع عرضه شده است که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد:

۱) منبع تغذیه S8VK-S

۲) منبع تغذیه S8VK-C

۳) منبع تغذیه S8VK-G

 

ــ منبع تغذیه S8VK-S:

منبع تغذیه S8VK-S برای پانل‌های کوچک انتخابی مناسب است. این نوع از منبع تغذیه امرن را میتوان در محیط‌هایی که از دمای -۴۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد برخوردار هستند بدون هیچ گونه مشکلی مورد استفاده قرار داد. این نوع از محصولات امرن دارای استاندارد RoHS می‌باشند و هنگامی که ولتاژ از حد مجاز بالاتر رود از قابلیت حفاظت برخوردار هستند.

 

ــ منبع تغذیه S8VK-C:

کیفیت بالا و انعطاف پذیری از ویژگی‌های بارز منبع تغذیه S8VK-C می‌باشند. این نوع از محصولات امرن، برای محیط‌هایی که از دمای -۲۵ تا ۶۰ درجه سانتی گراد برخوردار هستند، انتخابی مناسب می‌باشند. محدوده توان منبع تغذیه S8VK-C از ۶۰ تا ۴۸۰ وات می‌باشد.

 

ــ منبع تغذیه S8VK-G:

در محیط‌هایی که از دمای -۴۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد برخوردار هستند، میتوان این نوع از منبع تغذیه را مورد استفاده قرار داد. منبع تغذیه S8VK-G دارای محدوده توان ۱۵ تا ۴۸۰ وات و ورودی ۲ فاز می‌باشد. از قابلیت‌های این نوع از محصولات امرن میتوان به صرفه جویی در مصرف برق اشاره نمود.

 

 

▪️قیمت منبع تغذیه امرن:

قیمت منبع تغذیه امرن متغیر است و به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به عنوان مثال اینکه منبع تغذیه به چه میزانی کارایی داشته باشد و اینکه محل قرار گیری آن در چه بخشی است، می‌تواند بر قیمت منبع تغذیه امرن تاثیر بگذارد.

بازرگانی بهفر چندین سال است که در زمینه فروش منبع تغذیه امرن فعالیت می‌کند. سایت بازرگانی بهفر به معرفی محصولات گوناگون شرکت امرن از جمله منبع تغذیه امرن پرداخته است. هر یک از منابع تغذیه معرفی شده از قیمت و کارایی متفاوتی برخوردار می‌باشند که افراد با توجه به نیازی که دارند، می‌توانند اقدام به خرید نمایند.

 

▪️نکات مهم هنگام خرید منبع تغذیه

هنگامی که به قصد خرید منبع تغذیه به بازار می‌روید، با منابع تغذیه‌ای روبه رو خواهید شد که از لحاظ طراحی شبیه به یکدیگر هستند اما هر یک عملکرد منحصر به فرد خود را دارند. مسلماً اگر در این شرایط اطلاعاتی در رابطه با منابع تغذیه نداشته باشید، انتخابی هوشمندانه نخواهید داشت.

تولید کنندگان زیادی از اعم از داخلی و یا خارجی اقدام به تولید منبع تغذیه نموده‌اند که افراد با توجه به بودجه‌ و کارایی مد نظر، می‌توانند این نوع از محصولات را خریداری نمایند.

کیفیت منبع تغذیه خریداری شده از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که از منبع تغذیه برای انجام چه کاری می‌خواهید استفاده نمایید. کارها با توجه به سبک یا سنگین بودن منبع تغذیه خاص خود را می‌طلبند. به عنوان مثال یکی از منابع تغذیه سبک، منبع تغذیه کامپیوتر می‌باشد. در مقابل، برخی از وسایل مانند برخی موتورها نیاز به منبع تغذیه قوی دارند.

 

در ادامه:

منبع تغذیه امرن

در ادامه شما را با نکاتی کاربردی آشنا خواهیم کرد که می‌توانند کمک زیادی به شما در انتخاب منبع تغذیه مناسب نمایند.

حرارت

ــ یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید منبع تغذیه باید مورد توجه قرار گیرد، حرارت آن است. در صورتی که منبع تغذیه خریداری شده از حرارت مناسبی برخوردار نباشد، زحمت شما چند برابر خواهد شد و باید یک فن به منظور خنک نمودن منبع تغذیه خریداری نمایید. در حال حاضر مدل‌هایی از منابع تغذیه امرن عرضه شده است که در انتقال حرارت به بهترین شکل عمل می‌کنند.

پایداری حرارت

ــ از دیگر نکاتی که هنگام خرید منبع تغذیه باید مورد توجه قرار گیرد، پایداری حرارتی آن می‌باشد. معنی این عبارت این است که منبع تغذیه در بازه دمایی که فعالیت می‌کند باید در ثابت نگه داشتن ولتاژ خروجی تا حدی از خطا که مورد قبول است و از استانداردهای منبع تغذیه محسوب می‌شود، درست عمل نماید. دلیل این امر این است که سیستم طراحی شده توسط شما قابلیت نصب در مکان‌های مختلف با بازه دمایی زیاد را دارد و به علاوه قرار است از سیستم در تمام فصول سال استفاده شود پس باید منبع تغذیه در بازه دمایی زیاد بهترین کارکرد را داشته باشد.

همچنین باید این نکته را هم مورد توجه قرار دهید که امکان نصب سیستم طراحی شده در کنار دیگر سیستم‌ها وجود دارد. این سیستم‌ها از توان مصرفی برخوردار هستند و این عامل سبب افزایش دمای سیستم می‌شود و نیاز است که منبع تغذیه از قابلیت ثابت نگه داشتن ولتاژ مورد نیاز دستگاه‌های شما تا خطای مورد قبول برخوردار باشد.

حفاظت از منبع تغذیه

ــ توجه به مسائل حفاظتی منبع تغذیه از دیگر نکاتی می‌باشند که باید مورد توجه قرار گیرند. مسائل حفاظتی موارد گوناگونی را در بر می‌گیرند . در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

ـ هنگامی که ولتاژ خروجی منبع از حد معین افزایش یا کاهش پیدا می‌کند، باید حفاظت صورت گیرد.

ـ زمانی که ولتاژ ورودی از حد معین افزایش پیدا می‌کند، توجه به مسائل حفاظتی حس می‌شود.

ـ در منابعی که ولتاژ DC به ورودی آن‌ها نصب می‌شود باید حفاظت در مقابل اتصال معکوس ولتاژ ورودی صورت گیرد.

ـ حفاظت در مقابل اتصال کوتاه شدن خروجی از دیگر مسائل حفاظتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

ـ و…

ولتاژعایق

ــ خریداران هنگام خرید منبع تغذیه باید توجه نمایند که به چه میزان ولتاژ عایقی نیاز دارند. منبع خریداری شده آیا دارای این میزان عایقی می‌باشد یا خیر. دلیل این امر این است در صورتی که در ورودی منبع تغذیه به علت خطا ولتاژ ناگهانی زیادی در سیستم انتقال برق بیفتد، منبع تغذیه باید قابلیت محافظت از خود و سیستم شما در برابر این ولتاژ ناگهانی را داشته باشد. در این زمان باید سیستم‌های حفاظتی منبع تغذیه از ورودی ولتاژ ناگهانی به منبع تغذیه و سیستم جلوگیری کنند. حتی اگر بهای آن سوختن منبع تغذیه باشد باید هیچ گونه اتفاقی برای سیستم شما نیفتد. در این وضعیت، عایق بودن ولتاژ ورودی از ولتاژ خروجی و میزان عایقی بدنه از ولتاژهای خروجی و یا ورودی با اهمیت تلقی می‌شود.

جریان اولبه

ــ یکی از ویژگی‌هایی که منابع تغذیه باید داشته باشند، محدود سازی جریان اولیه هجومی می‌باشد و این در صورتی اتفاق می‌افتد که روشن شدن آن‌ها به آرامی (Soft Start) صورت گیرد.

مسائل فنی

ــ بسیاری از افراد در زمان نصب منبع تغذیه به دلیل آشنا نبودن با مسائل فنی با مشکل رو به رو می‌شوند. به همین دلیل باید منبع تغذیه‌ای خریداری شود که هنگام نصب نیازی به آموزش خاص و یا ابزار ویژه ندارد.

حجم و وفضا

ــ همچنین یکی از نکات کاربردی توجه به حجم و فضا منبع تغذیه می‌باشد. هنگامی که منبع تغذیه از حجم محدودی برخوردار باشد، علاوه بر اینکه مدارات به کار رفته در آن‌ها کاهش می‌یابد هزینه‌ها نیز کمتر خواهد شد.

 

 

محصولات امرون 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه
برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع محصولات امرون با ما در تماس باشید
شماره تماس:
۰۲۱-۳۳۹۱۲۰۳۳     ۰۲۱-۳۳۹۱۲۰۴۴     ۰۹۱۲۶۰۴۰۶۰۰
آدرس:
تهران – لاله زار جنوبی – پاساژ صنعت – طبقه همکف – پلاک ۱۱