سنسور رطوبت آتونیکس

سنسور رطوبت آتونیکس

هنگامی که افراد می‌خواهند محصولات تولیدی و صنعتی را به بازار عرضه کنند و یا فرایندهای شیمیایی و فیزیکی را انجام دهند، باید به رطوبت موجود در هوا توجه داشته باشند. رطوبت هوا را با استفاده از ابزاری به نام سنسور رطوبت مورد اندازه گیری قرار می‌دهند.سنسور رطوبت آتونیکس ابتدا به سنجش رطوبت هوا می‌پردازد، سپس آن را ثبت می‌کند و در نهایت گزارش می‌دهد.

سنسور رطوبت آتونیکس

برندهای گوناگونی از سنسور رطوبت به تولید رسیده‌اند و عرضه آن‌ها به بازار صورت گرفته است که یکی از معروف‌ترین آن‌ها، سنسور رطوبت آتونیکس می‌باشد.

سنسور رطوبت با نام رطوبت سنج نیز شناخته می‌شود.

▪️سنسور رطوبت آتونیکس چه کاربردهایی دارد؟

از سنسور رطوبت آتونیکس در مکان‌های گوناگونی استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از کاربردهای سنسور رطوبت آتونیکس اشاره خواهیم کرد:

 ــ افرادی که به بیماری‌های تنفسی مبتلا هستند و یا آلرژی تنفسی دارند از این نوع سنسور بسیار استفاده می‌کنند زیرا به این طریق می‌توانند کاهش یا افزایش رطوبت محیط را بفهمند.

ــ سنسورهای رطوبت در موزه‌ها و یا برخی از انبارها مانند انبارهای تنباکو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ــ در منازل و حتی ساختمان‌های اداری از سنسور رطوبت آتونیکس نیز برای تهویه مطبوع و ایجاد هوای سالم استفاده می‌شود.

ــ سنسور رطوبت آتونیکس در خودروها نیز به کار گرفته می‌شود زیرا بدین وسیله میتوان به طور خودکار، دما را تنظیم کرد.

ــ  همچنین کارخانه‌هایی که به تولید محصولات حساس می‌پردازند و محصولات تولیدی آن‌ها با کم و زیاد شدن رطوبت از خود واکنش نشان می‌دهند، می‌توانند از این نوع سنسورها استفاده نمایند.

ــ در ایستگاه‌های هواشناسی و اقیانوس شناسی برای پیش بینی وضع آب و هوا از خروجی سنسور رطوبت آتونیکس استفاده می‌شود.

ــ در سالن‌های مرغداری در صورتی که هوای داخل سالن استاندارد نباشد، طیور با مشکلاتی مانند مشکلات هاضمه و حتی مشکلات رفتاری رو به رو می‌شوند به همین دلیل استفاده از سنسور رطوبت آتونیکس در این گونه محیط‌ها احساس می‌شود.

▪️ عملکرد سنسور رطوبت آتونیکس به چه طریقی است؟

همانطور که گفته شد، سنسورهای رطوبت وظیفه اندازه گیری رطوبت نسبی را به عهده دارند. به بیان دیگر با استفاده از این گونه سنسورها می‌توان علاوه بر اندازه گیری رطوبت به اندازه‌گیری دما نیز پرداخت.

ببشتر سنسورهای رطوبت به منظور اندازه‌گیری رطوبت هوا، میزان ظرفیت خازنی را مورد اندازه گیری قرار می‌دهند.

عملکرد:

عملکرد این نوع اندازه گیری بر اساس دو صفحه، یک ماده خمیری و میدان الکتریکی به وجود آمده بین آن‌ها می‌باشد. دو صفحه‌ای که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند، هادی الکتریکی هستند و همچنین ماده خمیری که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید نارسانا باشد.

▪️سنسور رطوبت به چند نوع تقسیم می‌شود؟

با توجه به اینکه سنسورهای رطوبت از چه واحدهای اندازه گیری رطوبتی برخوردار هستند، می‌توان آن‌ها را در دو گروه سنسورهای رطوبت مطلق و سنسورهای رطوبت نسبی قرار داد. افرادی که در صنعت مشغول به فعالیت هستند و یا به تولید تجهیزات الکتریکی می‌پردازند در بیشتر موارد، سنسور رطوبت نسبی را مورد استفاده قرار می‌دهند.

سنسورهای رطوبت الکترونیکی

اگر بخواهیم سنسورهای رطوبت الکترونیکی را از لحاظ نوع اِلمان حس‌کننده‌ای که دارند مورد بررسی قرار دهیم، باید آن‌ها را به دو گروه سنسور حرارت با حسگر مقاومتی و سنسور حرارت با حسگر خازنی تقسیم بندی نماییم.

در ادامه شما را با نحوه عملکرد سنسور رطوبت مقاومتی و سنسور رطوبت خازنی آشنا خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت هر یک چه از این دو نوع سنسور چه ویژگی‌هایی را در بر گرفته‌اند.

ــ سنسور رطوبت مقاومتی:

در سنسورهای رطوبت مقاومتی، یک مقاومت به کار گرفته شده است تا به عنوان یک جز که به رطوبت حساس است از آن استفاده شود. در این مقاومت‌ها از یک فیلم پلیمری روی الکترود بهره گرفته شده است و به این دلیل که یون‌های متحرک در این فیلم وجود دارند، می‌توانند نسبت به رطوبت از خود عکس‌العمل نشان دهند. هنگامی که تغییراتی در یون‌ها به وجود آید، تغییراتی در امپدانس مقاومت نیز به وجود خواهد آمد.

ــ سنسور رطوبت خازنی:

در صفحات خازن، دی الکتریک مورد استفاده قرار گرفته است که مقدار آن بین 2 تا 15 است. این در صورتی است که یک اتاق با دمای معمولی از دی الکتریک بخار آب تقریباً 80 برخوردار است. این میزان را هنگامی که با ثابت ماده دی الکتریک خازن مورد مقایسه قرار دهیم، خواهیم فهمید که بسیار بیشتر است. هنگامی که شرایط متعادلی وجود داشته باشد، دمایی که محیط دارد و فشار بخاری که آب از آن برخوردار است، می‌توانند در میزان رطوبت تاثیر گذار باشند. بر این اساس، هنگامی که سنسورهای رطوبت، بخار آب را جذب کنند ظرفیت خازن بیشتر خواهد شد. در این نوع از سنسورها، رطوبتی که در سنسورها وجود دارد و ظرفیتی که خازن دارد مورد تعریف قرار می‌گیرند تا بر این اساس بتوان به سنجش رطوبت پرداخت.

▪️وضعیت سنسور رطوبت خازنی و سنسور مقاومتی نسبت به تغییرات RH

سنسورهای رطوبت خازنی می‌توانند تغییرات RH را به صورت خطی و با دقت بالا از صفر تا صد مورد سنجش قرار دهند. البته به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از آن‌ها مستلزم به کارگیری مدارات الکتریکی پیچیده است که باید در فواصل زمانی کوتاه کالیبره شوند.

سنسورهای مقاومتی

همانطور که گفته شد در مقابل سنسورهای رطوبت خازنی، سنسورهای مقاومتی قرار گرفته‌اند. این نوع از سنسورها هنگامی که میزان RH از 5 کمتر باشد می‌توانند کارایی داشته باشند. البته این نوع از سنسورها از دقت بالایی برخوردار نیستند و حتی این میزان از تغییرات RH را به سختی می‌توانند مورد اندازه گیری قرار دهند و تغییراتی که مقاومت دارد بسیار بالاست.

▪️در خرید سنسور رطوبت به چه مواردی باید توجه نماییم؟

هنگامی که قصد خرید سنسور رطوبت دارید، باید به موارد گوناگونی از جمله: خطی بودن و یا خطاهای کالیبراسیون توجه نمایید. اینکه سنسور رطوبت با چه دقتی می‌تواند اندازه گیری داشته باشد و دوام آن در چه حد است، اهمیت بالایی دارد. همچنین اینکه سنسور رطوبت خریداری شده از چه بازه زمانی برای پاسخدهی برخوردار است، حائز اهمیت می‌باشد زیرا سنسورهای رطوبت نباید در برابر تغییرات، دیر پاسخدهی داشته باشند.

بهفرکو ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

مقالات مرتبط

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *