سنسور دما

سنسور آتونیکس

دما یکی از مهمترین پارامترها در کنترل یک فرایند است. شناخت انواع سنسور دما در صنعت با آگاهی ودقت در بکارگیری و پیاده سازی آن به عنوان یکی از ارکان مهم صنعت برای فعالان و مهندسان به شمار می‌رود. سنسور کمیت های فیزیکی را از محیط دریافت می کند و در اختیار کنترل کننده قرار می‌دهد. در سیستم کنترل کننده دما دریافت و سنجش اطلاعات دمای فعلی سیستم تحت کنترل بر عهده یک سنسور دما است.

انواع سنسور دما از لحاظ کاربرد

۱- سنسور های تماسی

۲- سنسورهای غیر تماسی

سنسور های تماسی:

سیگنال های الکتریکی توسط سنسور دما پس از تماس فیزیکی با جسم مورد نظر و سنجش دما، فشار، حرارت مورد بررسی قرار گرفته و سپس فرمان لازم را صادر می کند.

انواع سنسورهای تماسی دما

سنسور دمای بیتال:


این سنسور از نوع تماسی است. به دلیل ساده بودن و قیمت ارزان جز پرمصرف ترین نوع سنسور دما به حساب می آید. نمونه های صنعتی این سنسور به صورت دماسنج عقربه ای است. رنج دمایی قابل اندازه گیری در این ترمومتر از منفی ۴۰درجه تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد است.

سنسورهای RTD :


در این نوع سنسورها مقاومت فلز با تغییر دما تغییر پیدا می‌کند. فلز مورد استفاده باید نقطه ذوب بالایی داشته باشد. پلاتین گزینه مناسب برای ساخت این سنسور ها است. قیمت این نوع سنسور به نسبت باقی سنسورهابالاتر است.

سنسور دمایی مدار مجتمع:


این سنسورها از یک دیود سیلیکونی است؛ که باجریان ثابت تغذیه می شود. به عنوان اندازه گیری درجه حرارت استفاده می‌شود. سادگی و ارزانی محصول از مزیت های این سنسور است.

سنسور ترموکوپل:


ترموکوپل ها ساختار ساده‌ای دارند و با استفاده از اتصال فلز و آلیاژ فلز ساخته می شوند. ترموکوپل در حقیقت اختلاف دمای بین دو اتصال را اندازه گیری می کند که جزء دمای مطلق به حساب نمی آید.

ترمیستورها:

نحوه عملکرد ترمیستورها مانند RTD ها است و با اندازه گیری مقاومت در اصل دما، ماده را اندازه گیری می کند؛ با این اختلاف که در ترمیستورها از نیم رسانه هایی با ضریب دمایی بالا استفاده می‌شود. ترمیستورها به دو دسته ضریب دمایی مثبت و ضریب دمای منفی تقسیم می شوند.

سنسور دمای گازی:

این سنسور به ترمومتر دنباله دار هم معروف است؛ که بر اساس گازهای کامل کار می‌کند و با افزایش دما، فشار گاز در حجم ثابت افزایش می یابد.

سنسور غیر تماسی:

سنسورهای غیر تماسی، سنسور هایی هستند که با فاصله از جسم و بدون اتصال به آنها عمل می‌کنند.این سنسور ها تشعشعات و حرارتی که از جسم داغ دریافت می‌کند و عموماً در ناحیه مادون قرمز قرار دارد استفاده می کنند.وبا مکانیزم مختلف بر حسب دما کالیبره می شود . از مهمترین فاکتورهای این سنسور رنج فاصله دستگاه تا نقطه هدف است که توسط لیزر طی می‌شود و می‌تواند دمای هدف را اندازه‌گیری کند و با ارسال سیگنال الکتریکی باعث باز و بسته شدن کنتاکتهای یک رله شود.

ترمومترهای دیجیتالی:


در این نوع از سنسورها ترموکوپل استفاده می شود و قابلیت اندازه گیری دما در چندین مکان بسته با تعداد کانال‌های ورودی را دارند. این سنسورها دارای صفحه نمایشگر است و به صورت دیجیتال کار می کند.

نمایندگی آتونیکس– بازرگانی بهفر

با افتخار شرکت بازرگانی بهفربه عنوان نمایندگی آتونیکس، امرون و یاسکاوا در ایران آماده ارائه بهترین محصولات و با کیفیت ترین محصولات از جمله  سنسورهای آتونیکس ، ترموستات آتونیکس، چشم الکترونیک آتونیکس، تایمر اتونیکس، شمارنده آتونیکس، پنل متر آتونیکس و… در سراسر کشور می باشد.

مقالات مرتبط

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *