سنسور ترموکوپل چیست

فروش آتونیکس

سنسور ترموکوپل یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در انجام اکثر پروژه ها است. ترموکوپل از دو فلز ناهمسان ساخته شده که به هم متصل می‌شوند. ترموکوپل در حقیقت نوعی مواد الکتریسیته است .ترموکوپل ها در حقیقت سنسور های تماسی در اندازه گیری دما محسوب می شوند.

مزایای ترموکوپل

این سنسور به دلیل قیمت مناسب و دقت بالای آن و نیز استحکام و دوام بالا مورد اقبال قرار گرفته است. غیرخطی بودن این سنسور باعث می‌شود تا رنج وسیعی از دما را برای ما پوشش دهد به گونه‌ای که قادر به اندازه گیری دما بین ۱۸۰ تا ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد را دارد. بسته به نوع آلیاژ که در ساخت این سنسور وجود دارد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و کاربردهای گوناگونی دارند مثلاً برای اندازه گیری دمای کوره ها، گاز شومینه و اجاق گازها ،دمای دودکش، دمای سیستم تولید کننده دارویی و مواد غذایی و …

ساختار ترموکوپل

سنسور ترموکوپل ها با استفاده از اتصال یک فلز و آلیاژ تولید می‌شوند و با همین مکانیزم ساده قادر به اندازه گیری دما به راحتی در رنج وسیع درجه هستند.

نحوه عملکرد ترموکوپل

بر اساس پدیده سی بک (seebeck)کار می‌کند و دما را به ولتاژ تبدیل می‌کند. با رسیدن حرارت به محل اتصال دو فلز جریان ضعیفی تولید می‌شود و به سمت سیم ها جریان می یابد. با بالاتر رفتن دما محل اتصال دو فلز ،ولتاژ تولیدی افزایش می‌یابد و در حقیقت ترموکوپل در هر دما ولتاژ معینی تولید می‌کند. ولتاژ تولید شده توسط ترموکوپل به وسیله ترمومتر به دما تبدیل می‌شود.

انواع ترموکوپل

ترموکوپل ها به شش گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:

۱-ترموکوپل تیپ K

ساده ترین و رایج ترین و ارزانترین نوع تیپ ترموکوپل ها را می‌توان ترموکوپل نوع k دانست. ترموکوپل تیپ k از دو جنس نیکل کروم و نیکل آلومل ساخته می‌شود که به وسیله کوپل شدن این دو فلز غیر همنام به هم جوش خوردن به وسیله دستگاه جوش آرگون تولید می شود و دارای رنج دمایی منفی ۲۰۰ درجه سانتی گراد تا ۱۳۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.

ترموکوپل تیپ J

این ترموکوپل از فلز آهن (Fe) و آلیاژ های مس -نیکل cu-Ni (کنستانتان ) ساخته می شود .رنج دمایی این ترموکوپل بین منفی۱۸۰ درجه سانتی گراد و ۸۰۰ درجه سانتی گراد است .به دلیل احتمال اکسید شدن آهن این ترموکوپل در صنایع قالب ریزی پلاستیک استفاده می شود.

ترموکوپل نوع E

این ترموکوپل از دو آلیاژ کروم و کنستانتان ساخته شده است و دارای رنج دمای منفی ۴۰تا مثبت ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. ترموکوپل نوعE دارای حساسیت بسیار در میان تمام ترموکوپل ها را دارا است و این عامل باعث شده در محیط‌هایی که سنسور بدون محافظ و روکش است به دلیل رسیدن سریع تر به دمای محیط از این نوع استفاده شود.


ترموکوپل نوع T

این ترموکوپل از مس cu و آلیاژ cu-Ni کنستانتان ساخته می‌شود. رنج عملکرد دمایی این نوع ترموکوپل بین منفی ۲۵۰ درجه سانتی گراد و ۴۰۰ درجه سانتی گراد است. این ترموکوپل نسبتاً ارزان برای کاربردهای با دمای پایین مناسب است و در برابر رطوبت مقاوم است .

ترموکوپل تیپ N

ترموکوپل نوعN از دو فلز آلیاژی نیکرو سیل و نیسیل ساخته می شود و دارای رنج دمایی منفی ۲۷۰ تا مثبت ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد می باشد و دارای مقاومت دمایی بالایی است.


ترموکوپل تیپB،R،S

این سه نوع سنسور ترموکوپل از آلیاژ رودیوم و پلاتین ساخته می شود و دارای رنج دمای ۰ تا ۱۷۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. این نوع ترموکوپل ها از گران قیمت ترین ترموکوپل ها می باشند و دارای دقت بسیار بالایی در دماهای بالا است.

نمایندگی آتونیکس– بازرگانی بهفر

با افتخار شرکت بازرگانی بهفربه عنوان نمایندگی آتونیکس ،امرون و یاسکاوا در ایران آماده ی ارائه بهترین محصولات وباکیفیت ترین سنسورهای آتونیکس ، ترموستات آتونیکس، چشم الکترونیک آتونیکس، تایمر اتونیکس، شمارنده آتونیکس، پنل متر آتونیکس و… در سراسر کشور می باشد.

مقالات مرتبط

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *