سنسور انکودر آتونیکس

منبع تغذیه امرون

انکودر چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟


سنسور انکودر وسیله ای است که در دستگاه ها و ماشین های صنعتی استفاده می شود. سنسورانکودر آتونیکس حرکت دورانی و خطی مکانیکی ماشین را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند ؛سنسورهای انکودر آتونیکس می تواند مشخصه های متفاوت از سیگنالهای دریافتی را مورد استفاده قرار دهد.

سنسور انکودر آتونیکس

با زبان ساده باید گفت که سنسورانکودر آتونیکس حرکت دورانی و خطی را به سیگنالهای صفر یا یک تبدیل می‌کند برخی از این انکودرها دارای خروجی آنالوگ هستند که (۰ تا ۱۰ ولت و یا ۴ تا ۲۰ میلی آمپر دارند) در اتوماسیون صنعتی ازسنسور انکودر آتونیکس استفاده های بسیاری می شود تا آنجا که در منابع بسته‌بندی و دستگاههای صنعتی که نیاز به اندازه گیری سرعت و موقعیت است به کار گرفته می‌شوند .

یکی از کاربردهای مهم انکودر درصنعت استفاده در نوار نقاله هاست برای کارکرد نوار نقاله ها که چه اندازه حرکت کند و یا در چه نقطه ای نوار نقاله توقف داشته باشد استفاده می شود. برای این منظور فقط کافیست خروجی انکودر اندازه گیری شود تا با در نظر گرفتن ضرایب گیربکس و کو پلینک ها مسافت طی شده به دست آید که این همان کنترل موقعیت است.

انواع سنسور انکودر

انکودر ها انواع مختلفی از لحاظ ساختمانی دارند انکودر خطی ،انکودر چرخشی یا دورانی انکودراز لحاظ عملکرد هم به انکودر نوری و انکودر مغناطیسی ،انکودر خازنی، انکودر افزایشی و مطلق تقسیم می‌شوند.

انکودر نوری


انکودر فرستنده و گیرنده LEDاست که با قطع نور برای هر چرخش شفت انکودر در خروجی تولید پالس های الکتریکی می کند. به دلیل پیشرفت تکنولوژی سنسورهای نوری تولید شده به طور قابل توجهی کوچک شده اند. سنسورهای نوری که برای سنجش از راه دور ساخته شده تنها اجزای حسگر آن در دستگاه قرار می گیرد و مدار برای تغذیه برق و تقویت و تعویض خروجی در خارج از دستگاه اصلی و در یک پانل کنترل قرار می‌گیرد .این کار باعث هرچه کوچک‌تر شدن سنسور می‌شود. در حقیقت انکودرهای نوری یکی از دقیق ترین نوع انکودرها هستند .یکی از نکات مهم در نصب و قرارگیری انکودر نوری که باید در محیط صنعتی رعایت شود جلوگیری از هرگونه آلودگی ناشی از گرد و غبار لرزش و سایر شرایط در محیط صنعتی است .

نکات قابل توجه در خرید انکودر

1-پایداری سرعت موقت

2-نویز قابل شنیدن در کمترین حد ممکن

3- پهنای باند که مشخص کننده پاسخ سیگنال فرمان است

4-اتلاف توان

5-دقت تعیین موقت

نمایندگی آتونیکس– بازرگانی بهفر

با افتخار شرکت بازرگانی بهفربه عنوان نمایندگی آتونیکس، امرون و یاسکاوا در ایران آماده ارائه بهترین محصولات و با کیفیت ترین محصولات از جمله  سنسورهای آتونیکس ، ترموستات آتونیکس، چشم الکترونیک آتونیکس، تایمر اتونیکس، شمارنده آتونیکس، پنل متر آتونیکس و… در سراسر کشور می باشد.

مقالات مرتبط

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *