سنسور آتونیکس

از معمول ترین سنسورهای به کار گرفته شده در خط تولید، سنسور مجاورتی یا همان حسگر مجاورتی است. در حقیقت سنسور مجاورتی قادر به تشخیص اجسام بدون هیچگونه تماس فیزیکی است. در سنسورهای مجاورتی با ایجاد یک میدان مغناطیسی یا پرتویی از تشعشعات الکترومغناطیسی مثل مادون قرمز منتظر تغییرات در محیط و برگشت سیگنال است. برای تشخیص حسگر مجاورتی حسگر دامنه نامی تشکیل می‌دهد و بعضی از حسگرها دامنه نامی آنها قابل تغییر هستند. سنسور مجاورتی می‌تواند در تشخیص اشیا و وسایل نظیر موقعیت های خاص داخلی و حتی افراد به کار گرفته شود.
سنسور با نزدیک شدن یک شی به آن حضور شی را تشخیص و نسبت به آن پاسخ مناسب را صادر می کند.

سنسور مجاورتی

عملکرد سنسور مجاورتی

به طور معمول سنسور قسمت انتهای شی را تشخیص می‌دهد و سپس سیگنال خروجی را ارسال می‌کند. با رفلکس ارسالی از سوی سنسور مجاورتی ماشین دیگری شروع به فعالیت می کند و برنامه بعدی اجرا می شود.

کاربرد سنسور مجاورتی

یک سنسور مجاورتی می‌تواند در سیستمهای امنیتی مورد استفاده قرار گیرد مثلا از زمانی که یک پنجره باز می شود سیستم اخطار آن فعال می گردد.
استفاده ازحسگر مجاورتی در صنایع خودرو سازی، صنایع غذایی و بازیافت،ماشینهای کارواش، نوار نقاله های مورد استفاده در کارخانه ها، سیستم های ضد حملاتی موشک، سیستم هشدار دهنده نزدیک شدن به زمین برای هواپیما، استفاده در گوشی همراه برای نزدیک کردن گوشب به صورت برای پیشگیری از لمس اشتباه و …

مزیت های استفاده از سنسور مجاورتی

در حسگر مجاورتی قطعات مکانیکی وجود ندارد و همین مسئله باعث افزایش طول عمر وسیله خواهد شد. نصب و راه اندازی آسان و مناسب بودن قیمت سنسور، دارا بودن ضریب اطمینان بالا نسبت به باقی سنسورها از مزیت های سنسور مجاورتی است.

انواع سنسور مجاورتی

حسگر مجاورتی به چهار دسته کلی تقسیم می شوند:

۱- سنسور مجاورتی خازنی که مناسب اهداف فلزی و غیر فلزی، پلاستیک، شیشه، پارچه و مایعات است.

۲- سنسور مجاورتی التراسونیک که با ایجاد طول موج های صوتی فرکانس بالا کار می کند.

۳- سنسور مجاورتی نوری که مناسب پلاستیک به هر شیء غیر فلزی است.

۴-سنسور مجاورتی القایی که مناسب اهداف فلزی است.

عوامل موثر بر میزان برد سنسور

یکی از مشخصه هایی که در انتخاب سنسور به ما کمک می‌کند برد سنسور است. بردی که برای سنسورهای مجاورتی در نظر گرفته می‌شود بر اساس حرکت یک جسم استاندارد در مقابل سنسور است. برد سنسور برای اجسامی که شعاعی حرکت داده می شود متفاوت است. برد سنسور علاوه بر جنس شی عبور دهنده به سایز و جسم مورد نظر نیز وابسته است؛ مثلاً اجسام کوچک تر فاصله قابل تشخیص کمتر و اجسام بزرگتر بلعکس است.
حسگرهایی که برای کار در یک فاصله بسیار کم ساخته می شوند اغلب به عنوان کلید های لمسی استفاده می شوند. همچنین نوع و ضخامت روکش برای جسم انتخاب شده در برد سنسور موثر است.

نمایندگی آتونیکس– بازرگانی بهفر

با افتخار شرکت بازرگانی بهفربه عنوان نمایندگی آتونیکس، امرون و یاسکاوا در ایران آماده ارائه بهترین محصولات و با کیفیت ترین محصولات از جمله  سنسورهای آتونیکس ، ترموستات آتونیکس، چشم الکترونیک آتونیکس، تایمر اتونیکس، شمارنده آتونیکس، پنل متر آتونیکس و… در سراسر کشور می باشد.

مقالات مرتبط

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *