انکودر چرخ دار آتونیکس

انکودر چرخ دار آتونیکس

انکودرها ابزاری هستند که برای خروجی در پالس میتوان از آن‌ها استفاده کرد. هنگامی که قصد داشته باشیم جا به جایی که از یک نقطه به نقطه دیگر صورت گرفته است را اندازه گیری نماییم، میتوان از انکودر چرخ دار آتونیکس استفاده کرد.

عملکرد انکودر چرخ دار آتونیکس

انکودر چرخ دار عملکردی شبیه به انکودر افزایشی دارد و تنها تفاوتی که بین آن‌ها وجود دارد این است که بر روی انکودر چرخ دار ، دو عدد چرخ قرار گرفته است. چرخ‌های انکودر چرخ دار آتونیکس هنگامی که بر روی سطح مدنظر قرار داده می‌شوند با حرکت سطح، چرخش در آن‌ها به وجود می‌آید و می‌توانند باعث انتقال حرکت به انکودر شوند.

انکودرهای کالسکه‌ای

انکودرهای چرخ دار با توجه به محلی که قرار است از آن‌ها استفاده کنیم، می‌توانند دارای یک یا دو چرخ باشند. به انکودرهای چرخ دار، انکودرهای کالسکه‌ای نیز می‌گویند. همچنین برخی از افراد آن‌ها را با نام ویل انکودر (wheel encoder) می‌شناسند. با استفاده از انکودر چرخ دار آتونیکس میتوان طول یا سرعت هدفی که به صورت مستمر در حال تحرک است را مورد اندازه گیری قرار داد.

محیط های قابل استفاده

از انکودر چرخ دار در محیط‌های گوناگونی استفاده می‌شود به عنوان مثال در خطوط تولید پارچه، هنگامی که قصد اندازه گیری طول پارچه را داشته باشند، می‌توانند از انکودر چرخ دار استفاده نمایند. در دیگر خطوط تولید مانند خطوط تولید پلاستیک از انکودر چرخ دار استفاده می‌شود.

صنایع کشتی سازی

همچنین در صنایع کاشی سازی نمیتوان اهمیت  انکودر چرخ دار آتونیکس را نادیده گرفت. البته نکته‌ای که در اینجا باید مد نظر قرار گیرد این است که در انکودرهای افزایشی، دقت بر اساس پالس بیان می‌شود اما در انکودر چرخ دار یا کالسکه‌ای دقت بر اساس میلی متر، سانتی متر و متر تعریف می‌شود.

نکات مهم در زمان خرید

افرادی که قصد خرید انکودر چرخ دار را دارند باید به عوامل گوناگونی توجه داشته باشند. به عنوان مثال ولتاژی که تغذیه از آن صورت می‌گیرد از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین وزن و یا ابعادی که انکودر دارد باید مورد توجه قرار گیرد. اینکه در طراحی انکودر از چه موادی استفاده شده است و چرخ‌های آن به چه شکلی هستند و یا از چه دقتی برای اندازه گیری برخوردار می‌باشد، اهمیت بالایی دارد.

قابلیت ها

انکودر چرخ دار آتونیکس از قابلیت برنامه ریزی برخوردار است و در طراحی آن تمام استانداردهای لازم انجام شده است و همین عامل باعث شده که در صنعت استفاده‌های فراوانی از آن شود.

بهفرکو ما را در اینستاگرام دنبال کنید

مقالات مرتبط

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *